Staż, stażowi nierówny

businesswoman-in-the-office-1331188-mCzęsto staże w naszym kraju postrzegane są jako swego rodzaju niewolnictwo. Pracodawcy nie są bowiem skorzy do tego by płacić wynagrodzenie tym, którzy decydują się uczestniczyć w stażach. Liczba chętnych na to by uczestniczyć w bezpłatnym stażu jest zaś całkiem spora. Młodzi ludzie wierzą bowiem, że dzięki temu zdobędą niezbędne im doświadczenie. Pól biedy jeśli staż, rzeczywiście pozwala zdobyć zupełnie nowe umiejętności, będące uzupełnieniem wiedzy teoretycznej zdobytej na studiach.

 

Wielokrotnie zdarza się jednak, że stażyści wykorzystywani są jako bezpłatna siła robocza od wszystkiego. W zakres ich obowiązków wchodzi więc parzenie kawy, kserowanie dokumentów czy roznoszenie listów. O zdobyciu praktycznych umiejętności zgodnych z ich kierunkiem kształcenia nie może być mowy. Pytanie więc brzmi w jaki sposób znaleźć staż odpowiadający naszym potrzebom. Informacji o pracodawcach organizujących staże warte uwagi należy szukać przede wszystkim u starszych kolegów. Nieoceniony jest również internet.

Dodatkowe szkolenia – kiedy?

Rynek pracy w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Najpoważniejszym zarzutem jaki można wysunąć wobec polskiego rynku pracy jest… brak pracy. Na rynku istnieje zbyt duża konkurencja, a dobrej pracy jest jak na lekarstwo. Z tego względu każdy kto poważnie myśli o swojej karierze zawodowej powinien również dość poważnie zastanowić się nad uczestnictwem we wszelkiego rodzaju kursach oraz szkoleniach. Zdobycie nowych umiejętności, dyplomów oraz certyfikatów pozwoli wyróżnić nasze CV na tle setki innych.

 

Podnoszeniem swoich kwalifikacji powinni być zainteresowani również Ci, którzy stałą pracę już posiadają. Uczestnictwo w kursach, szkoleniach pozwoli im podnieść swoje kwalifikacje i w razie utraty pracy zapewni im większe szanse na znalezienie nowego zajęcia. Szkolenia szczególnie te branżowe pozwolą również zapoznać się z nowościami jakie zostały poczynione w obrębie branży w, której działamy. Szkolenia i kursy to też dobry sposób by poszerzyć krąg swoich znajomych. Jeśli więc tylko pozwala nam na to czas warto podnosić swoje kwalifikacje.

Polacy a szkolenia

business-1198416-mJak przewidują eksperci od rynku pracy do przeszłości odeszły czasy kiedy to człowiek przez całe życie wykonywał tylko jeden zawód. Współcześni pracownicy muszą wykazać się sporą elastycznością jeśli chodzi o rynek pracy. Muszą być gotowi do tego by w swoim życiu zawód zmienić dwukrotnie a nawet trzykrotnie. Pytanie jednak brzmi jak, w jaki sposób zdobyć nowe umiejętności, nowy zawód. Odpowiedź jest prosta- poprzez szkolenia, kursy, staże czy studia podyplomowe. Jak się jednak okazuje

 

Polacy nie są gotowi do tego by zdobywać zupełnie nowe umiejętności. Wręcz przeciwnie, Polacy wykazują sporą niechęć jeśli chodzi o zdobywanie nowych umiejętności i podnoszenie swoich kwalifikacji. Według badań przeprowadzonych w 2011 okazało się, że ponad 60 % nie dokładało żadnych starań do tego by podnieść w jakikolwiek sposób swoje umiejętności. Po nowe szkolenia i kursy sięgają głównie Ci, którzy i tak mogą pochwalić się bardzo dobrym bo wyższym wykształceniem. Za szkolenia i wszelkiego rodzaju kursy coraz chętniej płacą również pracodawcy.

Jak znaleźć dobry staż

Wszelkiej maści eksperci od rynku pracy przekonują studentów jak ważne jest doświadczenie. Wielu pośród nich w owczym pędzie uczestniczy we wszelkiego rodzaju praktykach i stażach. Staż stażowi nie równy, szkoda więc czasu by uczestniczyć we wszystkich stażach oferowanych nam przez potencjalnych pracodawców. Kolejne staże, jakie będzie można wpisać do CV należy zbierać z głową tak by pasowały do naszego profilu zawodowego.

 

Nie warto też słuchać tych, którzy twierdzą, że staż jest komplecie niepotrzebny. Staże to doskonała okazja by uzupełnić wykształcenie czysto teoretyczne zdobyte na studiach doświadczeniem zawodowym. Jak ognia należy unikać tych firm, w których głównym zadaniem stażysty jest parzenie kawy i kserowanie dokumentów. Z całą pewnością świetnie zaprocentuje praktyka zdobyta na stażach, w firmach, którym naprawdę zależy. Tego typu firmy można bez problemu znaleźć na internetowych forumowych wpisach. Warto na pewno sprawdzić czy dana firma posiada program stażu, czy dokładnie określiła to czym miałby się zająć stażysta.

Kursy i szkolenia dla informatyków

Osoby wiążące swą przyszłość z informatyką oraz programowaniem nie będą musiały martwić się o pracę. Czy jednak by móc wykonywać te zawody należy wyróżniać się dyplomem wyższej uczelni? Na rynku już teraz funkcjonuje całkiem spora liczba osób wykonujących tak zwany wolny zawód. To wszelkiego rodzaju graficy, programiści, analitycy webowi, pozycjonerzy. Wielu pośród nich może jednak starać się o przyjęcie do tradycyjnej pracy. Czy samo doświadczenie wystarczy?

 

Musimy szczerze powiedzieć, że w przypadku tak zwanych wolnych zawodów doświadczenie jest niezmiernie istotne. Warto więc budować od jak najwcześniejszego etapu pracy zawodowej swoje portfolio. Lepiej też porzucić myśl o studiowaniu informatyki. Zdecydowanie lepszym wyjściem dla wykonawców wolnych zawodów będą kursy oraz szkolenia poszerzające ich wiedzę w jednej wąskiej dziedzinie. Podnoszenie kwalifikacji w skuteczny sposób pomoże im poszerzyć swoją wiedzę oraz zdobyć umiejętności tak cenne na rynku pracy. Dzisiaj całe szczęście jeśli chodzi o ofertę przeróżnych kursów i szkoleń dla informatyków o wiele łatwiej.

Korzyści płynące z kursów i szkoleń

Wielu pracowników pod wątpliwość poddaje sens dokształcania się i zdobywania nowych umiejętności. Szczególnie wtedy gdy sam pracodawca niechętnie daje swoje pieniądze na to by pracownicy uczestniczyli w szkoleniach. Z pewnością swój stosunek do szkoleń oraz dodatkowych kursów wielu pracowników zmieniło pod wpływem kryzysu finansowego. Okazało się wtedy, że nawet tytuł MBA nie chroni przed zwolnieniem z pracy. Nie można jednak zapominać o tym, że po pewnym czasie może czekać nas zmiana pracy. Wtedy zupełnie nowy pracodawca może docenić nasze starania.

 

Ponadto szkolenia dają nam bardzo cenne doświadczenie praktyczne, jakie z pewnością trudno zdobyć w trakcie studiów. Szkolenia i kursy zgodne z wykonywanym zawodem pozwolą być również na bieżąco ze wszystkim co nowym w zakresie naszej branży. Szkolenia i kursy pozwalają nadążyć za kolejnymi innowacjami i zmianami w obrębie naszego zawodu. Szkolenia i kursy pozwolą być również stale atrakcyjnymi na trudnym polskim rynku pracy, gdzie nowi kandydaci czekają na to by zająć miejsca starych.

Nauka przez całe życie

black-book-in-row-isolated-1360030-mW Polsce szczególnie trudną sytuację na rynku pracy mają osoby powyżej 50 roku życia. Istnieje mnóstwo programów, które mają aktywizować właśnie tą grupę. Na całym świecie pojawia się jednak zupełnie nowa koncepcja. Oznacza ona konieczność uczenia się przez całe życie. Swoją drogą w dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie możemy nie mieć wyjścia. Powoli pracę ludzi zastępują maszyny a to rodzi konieczność przekwalifikowania się.

 

Całe szczęście istnieje cały szereg szkół oraz kursów, które umożliwiają zdobycie całkiem nowych umiejętności. Na podnoszenie swoich kwalifikacji nigdy też nie jest za późno. Ludzie starsi, mający więcej niż 40 a nawet 50 lat mogą spokojnie przyswajać nowe umiejętności. Zajmie im to nieco więcej czasu niż 20-latkom ale pozwoli nadal pracować. Zresztą teraz, gdy na emeryturę można będzie się udać dopiero po 67 roku życia możemy nie mieć wyjścia i jedynie poprzez zdobywanie nowych umiejętności zwiększyć swoje szanse na pracę. Dodatkowych kursów oraz szkoleń z pewnością nie zabraknie.

Staże zagraniczne

Staże budzą mnóstwo wątpliwości, a raczej korzyści jakie mają ze sobą nieść. Na temat stażów w Polsce można usłyszeć wiele negatywnych opinii. Dla absolwentów mają dawać nie więcej niż umiejętności parzenia kawy oraz herbaty. Oczywiście nie oznacza to tego, że należy rozłożyć ręce i przestać się rozwijać. Zamiast polskich stażów warto pomyśleć o alternatywie w postaci staży zagranicznych. Poza zdobyciem praktycznych umiejętności w trakcie stażu zagranicznego będzie można osłuchać się w języku obcym.

 

Najlepiej starać się o staż w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Australii. Staż zagranicznych w anglojęzycznym środowisku pozwoli nam sprawdzić w jakim stopniu opanowaliśmy język obcy. Najlepiej gdy stać odbywa się co najmniej pół roku. Niestety musimy zdawać sobie sprawę, że za naprawdę dobre i wartościowe staże przyjdzie nam zapłacić. Pracodawcy przyjmujący stażystów wypłacają im niewielką część zarobków. Na polskim rynku pracy zagraniczny staż może cieszyć się szacunkiem. Przede wszystkim zaś, zaprocentuje on nową siecią znajomości.

Kursy języków obcych

guidebooks-436457-mZnaną powszechnie prawdą jest to, że znajomość języków obcych skutecznie zwiększa szanse na rynku pracy. Gdy języka obcego nie udało nam się opanować do perfekcji w szkole średniej możemy skorzystać z oferty jednej spośród wielu szkół językowych. Dobrą szkołę językową można poznać po teście kwalifikacyjnym. Za jego pomocą rekruterzy sprawdzają na jakim poziomie posługujemy się wybranym językiem.

 

Oczywiście bardzo ważne jest również to po jakie metody nauczania sięga wybrana przez nas szkoła językowa. Warto również zwrócić uwagę na kwalifikacje nauczycieli. Wbrew pozorom na poziom nauczania przekłada się również to w jaki sposób szkoła jest wyposażona. Duże, obszerne sale, biblioteka czy czytelnia idą na plus wybranej przez nas placówki. Cechą charakterystyczną dobrej szkoły językowej jest również wymagający system nauczania. Co jakiś czas szkoła językowa powinna przeprowadzić egzamin sprawdzający nasze postępy w nauce. Kursy językowe powinny być również przeprowadzane w maksymalnie mało liczebnych grupach.

Kursy dla sprzedawców

Polski rynek pracy bardzo mocno nastawiony jest na wszelkiego rodzaju usługi. Najwięcej pracy czeka zaś na tych, którzy chcą zajmować się sprzedażą. Wielu osobom wydaje się, że zawód sprzedawcy może wykonywać praktycznie każdy. Nic bardziej mylnego, trzeba wyróżniać się pewnymi cechami charakteru. Co więcej by zostać naprawdę dobrym sprzedawcą należy uczestniczyć w licznych szkoleniach oraz kursach służących podnoszeniu kwalifikacji. Niektóre szkolenia oraz kursy dedykowane sprzedawcom mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

 

W kursach dla handlowców duży nacisk kładzie się przede wszystkim na umiejętności miękkie. Mowa tu między innymi o tym jak komunikować się z klientem w jaki sposób użyć siły perswazji, nie obce są więc również elementy psychologii. Coraz więcej kursów i szkoleń ma też na celu przekazać nowoczesnych i aktualnych trendów w technice sprzedaży. Jeśli planujesz przez resztę swego życia zawodowego wykonywać zawód przedstawiciela to tego typu kursy i szkolenia mogą okazać się nieocenione w oczach pracodawcy.

Z jakich kursów językowych warto korzystać

english-dictionary-378031-mPrzez wiele lat można było usłyszeć, że znajomość języka angielskiego jest podstawą w aplikowaniu o pracę. Idąc tym tropem miliony Polaków w szybkim czasie nadrobiło swoje braki lingwistyczne. Dzisiaj już niemal co drugi Polak posługuje się językiem angielskim. Drugim w kolejce popularnym językiem jest niemiecki oraz hiszpański. Znajomością języka angielskiego na nikim już nie zrobimy wrażenia. W dzisiejszych dziwnych czasach prawdziwą furorę na rynku pracy możemy zrobić znając zupełnie nietypowy i oryginalny język.

 

Wcale też nie musimy kończyć studiów lingwistycznych. Gdy na rynku jest tak wiele szkół językowych możemy ukończyć jeden z wielu oferowanych nam kursów i zdobyć niezbędne umiejętności władania rzadko spotykanym językiem. W chwili obecnej warto zapisywać się przede wszystkim na kursy języka holenderskiego, fińskiego, szwedzkiego a nawet rumuńskiego. Zdobycie dodatkowych umiejętności na przykład z zakresu księgowości pozwoli nam dodatkowo zwiększyć swe szanse na rynku pracy. Gdy bezrobocie idzie w górę możemy temu zaradzić inwestując w siebie.

W walce z bezrobociem szkolnictwo policealne

Przez ostatnie 15 lat polski rząd duży nacisk kładł na nauczanie ogólne. W efekcie na polskim rynku pracy drastycznie zaczęło brakować wykwalifikowanych pracowników. Szkolnictwo zawodowe zostało rozłożone na łopatki. Nie lada problemy mają absolwenci szkół średnich. O problemach z jakimi borykają się w celu znalezienia jakiekolwiek zajęcia można by pisać jeszcze długo. Zresztą podobnie rzecz ma się z absolwentami wyższych uczelni. Na zmiany nigdy jednak nie jest za późno.

 

Osoby znajdujące się w kropce powinny wiedzieć, że zdobycie konkretnego zawodu ułatwi im szanse na wejście na rynek pracy. Przy wyborze zawodu nigdy też nie można ulegać aktualnej modzie. Zawód ten ma być zgodny z oczekiwaniami oraz zainteresowaniami potencjalnego adepta. Dobrym sposobem na podnoszenie swoich kwalifikacji jest szkoła policealna. Osoby z dyplomem szkoły średniej nie posiadają bowiem żadnego zawodu. Wyłącznie szkoła policealna jest im w stanie zapewnić zdobycie odpowiednich umiejętności, które z pewnością pomogą w znalezieniu wymarzonej pracy.

Staże- płatne czy bezpłatne?

laptop-at-meeting-table-1117048-mStaże szczególnie te bezpłatne budzą mnóstwo kontrowersji. Według wielu są kompletnie niepotrzebne, a potencjalny aplikant do pracy zajmują się wyłącznie parzeniem kawy. Czy tak jest w rzeczywistości, czy staże naprawdę są zbędne? Nic bardziej mylnego. Staże są przydatne przede wszystkim dla samych zainteresowanych. Dzięki odbyciu stażu aplikant może przekonać się na własne oczy czy obrany kierunek edukacji mu odpowiada. Nie rzadko też zdarza się, że staż zamienił się w stałą pracę. Każdy stażysta powinien otrzymać opiekuna.

 

To właśnie on powinien wdrożyć aplikanta w obowiązki. By staż przyniósł jak najwięcej korzyści samemu zainteresowanemu powinien przebiegać w oparciu o wcześniej ustalony program. Nie może polegać tylko i wyłącznie na parzeniu kawy. Wielką bolączką wielu stażystów jest to, że zwykle staże są bezpłatne. Czują się oni przez to wykorzystywani. O ile staż trwa krócej niż miesiąc taka praktyka nie dziwi. Gdy jednak staż trwa dłużej niż trzy miesiące można mówić pewnym wykorzystywaniu.

Skuteczny kurs językowy

Wielu spośród nas pomimo ogromnych wydatków poniesionych na kursy językowe ma trudności z posługiwaniem się nawet językiem angielskim. Z całą pewnością perfekcyjnej znajomości języka angielskiego nie nauczymy się ani w szkole ani na studiach. Pozostają nam kursy językowe. Nie sztuką jest jednak wydać kilkaset złotych na pierwszą lepszą ofertę. Sztuką wybranie jest oferty szkoły językowej oferującej kursy na naprawdę wysokim poziomie. Kursy językowe należy wybierać przede wszystkim pod kątem wykonywanego zawodu.

 

Branżowe słownictwo wygląda zupełnie inaczej u księgowego, a zupełnie inaczej u specjalisty od HR. Dobre szkoły językowe a co za tym idzie kursy należy szukać za pośrednictwem internetu. Na wszelkiego rodzaju forach lokalnych możemy przekonać się, które spośród funkcjonujących placówek cieszą się najlepszą opinią. Warto postawić na te szkoły, które oferują intensywną naukę. Nie można obawiać się zbyt dużych wymagań. Chcemy przecież do perfekcji opanować język obcy, tak by nie wstydzić się porozumiewać w tym języku.

Wyższe kwalifikacje, wyższe zarobki

money-rule-the-world-4-1089158-mNikogo chyba nie trzeba uświadamiać jak trudny jest polski rynek pracy. Trudny bowiem pracy, dobrej pracy jest jak na lekarstwo a konkurencja jest ogromna. Jeśli nie chcemy stać w miejscu, ustępować coraz to lepiej wykształconym młodym ludziom musimy się rozwijać. Receptą na rozwój jest podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych poprzez wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia. Kształcić można się w wielu różnych kierunkach, można nie tylko podnosić kwalifikacje w obrębie swojego zawodu.

 

Dzisiejsza oferta edukacyjna pozwala na całkowite przebranżowienie się. Im więcej umiejętności i nowych kwalifikacji tym większe szanse na zdobycie ciekawszej, bardziej intratnej posady. Weźmy pod uwagę chociażby budowlańców. Zdobycie uprawnień na obsługę dźwigu czy koparki daje nam dostęp do wyższych zarobków. Im więcej nowych kwalifikacji w dziedzinie budownictwa tym wyższa potencjalna pensja. Zresztą każdy pracownik, który wyraża chęć rozwoju osobistego dla pracodawcy jest niemal na wagę złota. W efekcie w swojej pracy może stać się osobą niezastąpioną.

Zamiast studiów certyfikaty?

W Europie Zachodniej coraz większą popularnością cieszą się certyfikaty. Co więcej wielu młodych ludzi pod znakiem zapytania stawia sens studiowania i opłacania czesnego. Pieniądze na studia wolą przeznaczyć na kursy i szkolenia przygotowujące ich do zdobycia certyfikatu zawodowego. W Polsce takiej mody na certyfikaty jaka panuje w krajach zachodniej Europy raczej nie można zaobserwować. Wynika to być może z tego, że o certyfikatach zawodowych wie stosunkowo niewielka liczba osób. Jeśli już to na myśl przychodzą nam raczej certyfikaty językowe niż zawodowe.

 

Z drugiej jednak strony w oczach pracodawców zyska ten kandydat, który posiada międzynarodowy certyfikat. Pytanie jednak brzmi jakie certyfikaty opłaca się zdobywać. Do najważniejszych można zaliczyć certyfikat ACCA oraz CIMA. Mowa tu o certyfikatach odnoszących się do branży finansowej. Stanowią potwierdzenie umiejętności z zakresu rachunkowości oraz księgowości. Dla pracowników giełdy ważniejszy będzie certyfikat CFA. Swoją drogą praktycznie dla każdej branży możemy znaleźć co najmniej kilka certyfikatów zwiększających szanse pracowników na intratną posadę.

Kursy i szkolenia zdobyte za granicą

studying-for-a-test-2-1126740-mW zachodniej europie Polacy nie tylko pracują, żyją i mieszkają ale podnoszą również swoje kwalifikacje. Powstaje więc pytanie czy umiejętności i kwalifikacje zdobyte w zachodniej Europie będą respektowane w naszym kraju. W tym momencie należy powołać się na Dyrektywę Parlamentu Europejskiego oraz Rady o sygn. 2005/36/WE. Według tej dyrektywy kwalifikacje zdobyte w innym kraju członkowskim powinny zostać uznane również przez Polskę.

 

Z kolei w naszym kraju dodatkowe kwalifikacje zdobyte poza naszymi granicami, w obcym języku mogą stanowić okazję do zdobycia zdecydowanie lepszej pracy. Polscy pracodawcy mogą podchodzić ze zdecydowanie większym szacunkiem i respektem do tego typu osób. Lepiej też porzucić pomysł o zdobywaniu dodatkowych umiejętności poprzez studia podyplomowe. Jakość studiów podyplomowych budzi coraz większe wątpliwości. Według wielu jest to strata czasu, a oferta studiów podyplomowych jest bardzo uboga. Gdy pracę naprawdę bardzo trudno zdobyć doskonałym pomysłem może być przebranżowienie za pomocą studiów policealnych.

5 poziom Europejskiej Ramy Kwalifikacyjnej

Młodym ludziom szczególnie tym, którzy kończą naukę w szkole średniej wydaje się, że nie ma dla nich innej alternatywy jak studia. Kierunku studiów często dokonują z przypadku, składają podania na kilka całkowicie różniących się od siebie wydziałów. Dzisiaj nie trzeba chyba nikomu przypominać, że studia wyższa nie gwarantują już pracy. Co zatem zrobić by w przyszłości nie żałować? Według ekspertów od rynku pracy należy bezustannie monitorować sytuację. Pracodawcom wcale nie zależy na osobach posiadających ogólną wiedzę.

 

Pracodawcom zależy przede wszystkim na osobach wyróżniających się konkretną wiedzą i umiejętnościami. Takie kwalifikacje można zaś zdobyć na jednym z wielu kursów oferowanych przez prywatne jak również państwowe szkoły pomaturalne. Jak dowodzą badania rynku pracy w najbliższych latach największe zapotrzebowanie będzie na pracowników z 5 poziomu Europejskiej Ramy Kwalifikacyjnej. Odnosi się ona właśnie do tych osób, które ukończyły szkoły pomaturalne i posiadają kwalifikacje odpowiadające Ramom 5 poziomu ERK.

Zalety szkoły pomaturalnej

exam-time-1102366-mDyplom wyższej uczelni już dawno się zdewaluował. W Polsce niemal połowa młodych ludzi może poszczycić się dyplomem wyższej uczelni. Pracodawcy narzekają zaś na brak osób z doświadczeniem oraz konkretnymi umiejętnościami. Alternatywą dla studiów wyższych mogą być kursy w szkołach policealnych. Na korzyść obrania tej ścieżki edukacyjnej może przemawiać krótszy czas trwania kursu jak również zdobycie konkretnego zawodu.

 

Nauka w szkole policealnej kończy się egzaminem państwowym. Jedynym warunkiem jaki należy spełnić by dostać się do szkoły policealnej jest ukończenie szkoły średniej. Najlepszą opinią cieszą się przede wszystkim państwowe szkoły policealne. Nauka w szkole pomaturalnej jest też dobrą receptą dla tych, którzy nie mają dokładnie sprecyzowanych planów co do swojej przyszłości zawodowej. Dobrym pomysłem jest również łączenie nauki w szkole policealnej z nauką na studiach wyższych. Szkoła pomaturalna pozwala bowiem zdobyć praktyczne umiejętności, tak cenione obecnie na rynku pracy.

Co daje szkoła pomaturalna

Nie każdemu uśmiecha się nauka na pięcioletnich studiach wyższych. Zresztą dzisiaj przy tak ogromnej liczbie bezrobotnych absolwentów pod znakiem zapytania stoi sens studiowania. Jeśli zależy nam na jak najszybszym wejściu na rynek pracy dobrym wyjściem będzie nauka w szkole policealnej. Jest to również dobry wybór dla tych, którzy chcą się przekwalifikować. Potencjalni kandydaci mają do wyboru naukę w szkole policealnej publicznej, w szkole policealnej niepublicznej oraz szkoła pomaturalnych prywatnych posiadających uprawnienia szkół publicznych.

 

Jaka jest różnica pomiędzy tymi szkołami? Różnica tkwi w świadectwie ukończenia szkoły. Publiczne oraz prywatne z uprawnieniami szkół publicznych świadectwo słuchaczom wydają na drukach MEN. Nie zależnie od rodzaju szkoły pomaturalnej nauka w nich trwa z reguły od dwóch do nawet czterech semestrów. Potwierdzeniem zdobytych umiejętności będzie egzamin państwowy. Gdy nauka w szkole policealnej trwa minimum cztery semestry absolwent uzyska tytuł technika.

Umiejętnie dobrany kurs angielskiego to klucz do sukcesu

learn-srb-3-1025343-mOd bardzo wielu już lat do grupy najpopularniejszych języków na naszym globie należy język angielski. Tym samym jego znajomość może być dużym ułatwieniem na kolejnych szczeblach kariery zawodowej. Nie mniej przydatna znajomość tego języka obcego może okazać się podczas najróżniejszych wojaży po świecie. Już mając na uwadze tylko te dwa powody warto poznać język angielski. Nie ma lepszej metody na szybką naukę tego języka niż zapisanie się na profesjonalny kurs angielskiego.

 

Z racji tego, że jest to inwestycja w przyszłość w żadnym wypadku nie możemy wybierać się do przypadkowej szkoły języków obcych. W kontekście wyboru kiepskiego kursu językowego stracimy nie tylko pieniądze, ale również i czas. Warto wiedzieć, że dobry kurs angielskiego powinien charakteryzować się odpowiednią formą nauczania oraz umiejętnie dopasowanymi narzędziami. Najodpowiedniejszym dla nas kursem będzie ten prowadzony przez native speakerów. Tym oto sposobem zapewnimy sobie bowiem warunki nauki zbliżone do naturalnych. Tego rodzaju kurs angielskiego charakteryzuje się naciskiem na kreowanie codziennych sytuacji podczas nauki. Omawiany sposób nauki pozwala na szybkie postępy, ponieważ rozmowa oraz słuchanie są kluczami do rozwoju umiejętności lingwistycznych.

Szkoła językowa

Dobra praca to marzenie chyba każdego dorosłego. Jednak ciągle rosnąca konkurencja na rynki pracy sprawia, że walka o konkretne stanowisko bywa zacięta. Dlatego też wiele osób podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, które znacznie zwiększają szansę na otrzymanie upragnionego stanowiska. W ostatnich czasach coraz bardziej cenioną na rynku pracy umiejętnością jest znajomość języka obcego. Świat nastawia się na globalną współpracę, a co za tym idzie wiele firm ma swoich międzynarodowych partnerów. Dlatego też znajomość języka obcego bywa konieczna.

 

Wiele osób chcąc podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, decyduje się na kurs językowy. Co ciekawe na kursy zapisuje się również wiele osób mówiących w języku obcym a chcących podnieść swoje obecne umiejętności. Nauka języka obcego jest bardzo popularną formą zwiększana szansy na zatrudnienie. Szkoły językowe posiadają w swojej ofercie wiele kursów na różnych poziomach zaawansowania, co znacznie ułatwia dopasowanie ucznia do konkretnej grupy. Wybierając szkołę językową, warto zapoznać się z liczebnością grup. Wiadomo, ze im mniej osób będzie w konkretnej grupie, tym bardziej indywidualne może być podejście uczącego do ucznia. Nauka języka obcego może być bardzo przydatna, dlatego też warto zastanowić się nad ewentualnym udziałem w takim kursie.

Jak podnosić swe kwalifikacje zawodowe?

learn-2-1013123-mIm wyższe kwalifikacje zawodowe posiadamy, tym większa nasza szansa na znalezienie dobrej pracy, awans lub utrzymanie aktualnie zajmowanego stanowiska. W XXI wieku systematyczne poszerzanie swej wiedzy staje się ogromnie ważne. Każdy, kto chce zapewnić sobie dobrą przyszłość, powinien korzystać z takich propozycji, jakimi są kursy zawodowe. Ciekawe szkolenia organizowane przez zakłady pracy lub prywatne firmy to rozwiązania skuteczne i efektywne. W ich trakcie można poszerzyć swą wiedzę oraz zdobyć wiele nowych wiadomości. Wiedza przekazywana przez ekspertów z danej branży oraz wiele informacje na temat nowinek pojawiających się na rynku to główne czynniki, dzięki którym takie kursy cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

 

Ważne są też świadectwa, które otrzymuje się na koniec szkolenia. Są one kolejnym dowodem potwierdzającym zawodowe kompetencje. Pracodawcy z uznaniem patrzą na tych, którzy konsekwentnie poszerzają swą wiedzę. To im oferowane są ciekawe stanowiska oraz ciekawsze propozycje pracy. W dzisiejszych czasach szkolenia oraz kursy stają się kartą przetargową, który każdy z nas może wykorzystać w swej karierze zawodowej. Pozwalają one jednocześnie rozwijać swe talenty oraz wykazywać się większą kreatywnością.

Wybieramy szkołę językową

Nikogo dziś nie trzeba specjalnie przekonywać do nauki języków obcych, ponieważ plusy tego działania są powszechnie znane. Warto się jednak skupić na metodach nauki języków obcych tak, aby w przyszłości móc czerpać profity z tej umiejętności. Chcąc podnieść swoje zdolności lingwistyczne warto skorzystać z usług szkoły językowej, ponieważ w ten sposób zapewniamy sobie opanowanie języka w krótkim czasie. Na rynku jest naprawdę sporo ofert i tym samym ciężko jest jednoznacznie wskazać laikom jaka szkoła językowa będzie najlepsza.

 

Należałoby więc zastanowić się najpierw nad swoimi potrzebami, bo w tych edukacyjnych placówkach otrzymujemy możliwość skorzystania z nauki w grupach względnie indywidualnie. Upatrzona przez nas szkoła językowa powinna móc pochwalić się wysokiej klasy lektorami oraz skutecznymi metodami nauczania. Warto również zwrócić uwagę na przystępne dla nas godziny kursów tak, aby nie kolidowały one z innymi naszymi zajęciami w ciągu dnia. Niewątpliwym atutem będzie też fakt, że po odbytym kursie szkoła językowa wystawi nam stosowny certyfikat poświadczający zdobyte przez nas umiejętności. Posiadając taki dokument zwiększamy chociażby swoje szanse na lepiej płatną pracę.

Szkoła jazdy

on-the-street-4656-mPrawo jazdy to dokument o który niemalże każdego dnia ubiega się wiele osób. Nie ma w tym absolutnie dziwnego. Własny samochód to zdecydowanie ogromne ułatwienie w poruszaniu się po mieście i nie tylko. Wiele osób nie mających prawa jazdy, skazana jest na poruszanie się komunikacją publiczną, co nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Dlatego też, wiele osób decyduje się na zapisanie do szkoły nauki jazdy. Szkoła nauki jazdy, jak sama nazwa wskazuje, to miejsce w którym przyszli kierowcy szkolą swoją umiejętność poruszania się pojazdami mechanicznymi. Wybór odpowiedniej szkoły jazy ma kluczowe znaczenie.

 

Wiadomo, że im lepszy poziom edukacji, tym większa szansa na zdanie prawa jazdy za pierwszym podejściem. Wybierając szkołę jazdy dla siebie, warto kierować się informacjami takimi jak zdawalność kursantów danej szkoły za pierwszym razem. Wiele dobrych szkół nauki jazdy może się pochwalić zdawalnością na poziomie ponad 90% za pierwszym podejściem. Egzamin na prawo jazdy a także kurs prawa jazy nie kosztują wcale tak mało pieniędzy, dlatego wybierając szkołę nauki jazdy, warto wybrać taką, która zwiększa szanse na szybkie zdanie egzaminu na prawo jazdy, ograniczając w ten sposób niepotrzebne wydawanie pieniędzy na poprawkowe egzaminy, które niestety są na porządku dziennym.

Szkolenia miękkie szansą na sukces zawodowy.

Poszukiwanie pracy lub chęć zdobycia awansu skłaniają do obiektywnego spojrzenia na posiadane przez nas umiejętności. Poruszanie się po trudnym rynku pracy wymaga posiadania szeregu kompetencji i kwalifikacji. Aby rozwój kariery przebiegał po naszej myśli, często nie wystarczy wyuczony zawód czy posiadane wykształcenie. Bardzo cenione są – zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych – kompetencje miękkie. Ogólnie mówiąc jest to szereg cech, związanych z procesem zarządzania własną osobą. W dużej mierze mamy tu do czynienia z naszymi zdolnościami interpersonalnymi. Możemy rozwijać te cechy wspomagając się radami specjalistów. Tak zwane szkolenia miękkie nauczą nas jak zarządzać emocjami i dobrze gospodarować własnym czasem.

 

Rozwiną kreatywność, przysposobią do pracy w zespole, przygotują do radzenia sobie z sytuacjami stresowymi. Szkolenia miękkie powinny stać się obiektem zainteresowania zwłaszcza kadry managerskiej, która na co dzień musi sobie radzić z rozwiązywaniem trudnych sytuacji i bardzo często pracuje w warunkach podwyższonego stresu. Proces zarządzania podległym zespołem także może zostać usprawniony poprzez nabycie nowych umiejętności.Zdobyte umiejętności będą przydatne nie tylko w obszarze zawodowym. Asertywność czy umiejętność przemawiania przyda się nam także w codziennym życiu. Wystarczy bliżej przyjrzeć się ofercie firm szkoleniowych, zapisać na kurs i co najważniejsze, stosować w praktyce zdobytą wiedzę. Większość firm organizujących szkolenia reklamuje swoje usługi w sieci. Ze znalezieniem odpowiedniego kursu nie powinno więc być żadnego problemu.

Nauka bezcenna w każdym wieku

books-of-owl-1279612-mDziś ukończenie szkoły i znalezienie pracy nie musi oznaczać końca nauki. Wręcz przeciwnie. Od tych, którzy chcą utrzymać dobrą posadę lub konsekwentnie wspinać się po szczeblach kariery, wymaga się coraz więcej. W efekcie uczymy się przez całe życie, gdyż tylko systematyczne poszerzanie wiedzy może nam pomóc w odnoszeniu dobrych wyników w życiu zawodowym. Ośrodki doskonalenia zawodowego, urzędy pracy oraz prywatne firmy nie bez powodu tak często organizują kursy dla dorosłych, które mają im pomóc w zdobyciu nowych kwalifikacji.

 

Są one bardzo ważne dla każdego, kto w dzisiejszych czasach chce utrzymać rękę na pulsie i być wartościowym nabytkiem dla swego pracodawcy. Kursy dla dorosłych cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Największą popularnością cieszą się kursy językowe oraz dodatkowe szkolenia zawodowe. Nie brak jednak i takich osób, dla których kursy dla dorosłych stają się szansą na zdobycie nowego zawodu i zmianę pracy. W czasach, gdy tak wiele osób staje przed koniecznością przekwalifikowania się, takie szkolenia stają się niezbędne. Z możliwości uczestnictwa w kurach z pewnością warto korzystać. Dziś sytuacja w gospodarce oraz na rynku pracy zmienia się tak szybko, że nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, jaka wiedza będzie mu potrzebna w najbliższej przyszłości.

Ucz się od najlepszych

Ciekawe poradniki, portale online łączące amatorów fotografii oraz książki, które pozwalają lepiej poznać jej tajniki – oto sojusznicy każdego miłośnika fotografii. Wielu z nas uczy się tej sztuki samodzielnie. Choć nauka fotografii wydaje się być prosta, nie każdy może robić dobre zdjęcia. Jak zostać dobrym fotografem i robić zdjęcia, które innych będą wprawiać w zachwyt? Pomaga tu oczywiście wrodzony talent oraz cierpliwość, dzięki której każdy z nas uczy się na własnych błędach. Warto jednak korzystać z pomocy tych, przed którymi fotografia nie ma tajemnic.

 

Prowadzony przez specjalistów kurs fotografii może się okazać wspaniałą propozycją. Takie zajęcia pozwalają lepiej poznać te zagadnienia, które wiążą się z aspektem technicznym. Można też poszerzyć swą wiedzę na temat zasad kompozycji oraz wykorzystania oświetlenia. Kurs fotografii pozwala lepiej korzystać z aparatu, może też dostarczyć wielu ciekawych tematów do dalszych prac. Jest on jednocześnie okazją do poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach oraz zdobywania wiedzy od najlepszych. Nauka fotografii pod okiem doświadczonych i cenionych reporterów i artystów to świetna okazja do poszerzenia swej wiedzy oraz umiejętności.

Kto musi nauczyć się pozycjonowania?

seo-concept-1383206-mMożna stworzyć sobie stronę dla celów niezarobkowych np. blog z własnymi przemyśleniami, większość ich jednak to strony, które mają pomóc osiągnąć zysk. Są na nich reklamy albo sprzedaje się coś za ich pośrednictwem. Mając takie strony trzeba już wiedzieć, czym jest ich pozycjonowanie i jak ono się odbywa. Zdobycie informacji nie sprawi problemu. W sieci kursów na ten temat jest sporo. Jeśli kogoś nie stać, by zapłacić za naukę, może sobie znaleźć darmowy kurs pozycjonowania, takich też nie brakuje. Dlaczego trzeba znać się na pozycjonowaniu stron? Wysoka pozycja strony w wyszukiwarce to gwarancja osiągania wysokich zysków z niej.

 

Jeśli ktoś myśli, że pozycjonowanie mu niepotrzebne, bo strona i tak znajdzie się z czasem wysoko, to się myli, chyba że na jakieś przynoszące większe zyski słowo kluczowe nie ma ona konkurencji, a to zdarza się bardzo rzadko. Konkurencja zaś nie będzie czekać, tylko zdecyduje się na pozycjonowanie swojej strony. Chcąc mieć z nią jakąś szansę, warto zapisać się na darmowy kurs pozycjonowania, a później zwiększać swoją wiedzę, poprzez kursy płatne czy czytanie blogów z zakresu SEO. Można też zapłacić jakiejś firmie, by zajęła się pozycjonowaniem strony, ale i wtedy chociaż podstawy pozycjonowania warto znać, by móc się zorientować, czy dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków i czy jest uczciwa.

Szkoła językowa

Wiedza jest ogromnym skarbem dla ludzi. Również jeśli chodzi o poszukiwanie pracy i konkurencje jaka panuje na rynku pracy, posiadana wiedza może być asem w rękawie poszukującego pracy. Za takiego asa uważa się powszechnie znajomość języków obcych. Na tę umiejętność pracodawcy zwracają uwagę. Dlatego też wiele osób postanawia zacząć naukę języka obcego lub też szlifować posiadane już umiejętności. Najlepszym miejscem do nauki języka jest oczywiście szkoła językowa. Szkoły tego typu posiadają w swojej ofercie najróżniejsze kursy językowe na różnych poziomach zaawansowania.

 

Decydując się na rozpoczęcie nauki języka obcego, warto zapoznać się z ofertami różnych szkół językowych w okolicy. Pozwoli to wybrać najlepszą. Przy wyborze tej najlepszej warto kierować się między innymi liczebnością osób w grupie czy też ilością poziomów zaawansowania. Im mniej osób w grupie i im bardziej zróżnicowane będą poziomy zaawansowania, tym większe będzie indywidualne podejście do każdego z uczących się. Wybór dobrej szkoły językowej zwiększa szansę na szybszą naukę języka. Umiejętność władania innym językiem z pewnością zwiększy szanse na otrzymanie wielu posad.