Powrót do szkoły

Wakacje dobiegły końca. Przyszedł wrzesień, miesiąc nielubiany przez wszystkich uczniów, czy to szkoły podstawowej, czy gimnazjalnej. Koniec z leniuchowaniem i słodką bezczynnością.  Wrócił okres odrabiania lekcji, codziennej powtórki zadanego materiału, przygotowywania się do klasówek i sprawdzianów i wstawania wczesnym rankiem. Dla wielu uczniów zderzenie z rzeczywistością może być bolesne, gdyż ciężko jest przestawić się z nic nierobienia na bycie ponownie uczniem. Żeby powrót do szkolnych obowiązków i codziennej edukacji nie był taki trudny, warto jest przestrzegać paru zasad, które ułatwią funkcjonowanie od poniedziałku do piątku.

Podstawową zasadą w życiu każdego ucznia jest zdrowy i długi sen. Nastolatek powinien spać nawet 8 – 10 godzin na dobę, żeby jego organizm zregenerował się i lepiej przyswajał wiedzę. W związku z tym przesiadywanie do późnych godzin nocnych na pewno nie jest dobrym pomysłem. Taki uczeń będzie miał rano problemy ze wstaniem, a później ze skupieniem i przyswajaniem materiału w szkole. Warto więc zwrócić uwagę, by dziecko nie kładło się do łóżka zbyt późno.

Inną kwestią mającą duże znaczenie w codziennej edukacji, jest komputer. Z jednej strony może być on pomocny przy odrabianiu prac domowych, z drugiej jednak może rozpraszać dziecko i przywoływać myśli o rozrywce, którą dawał mu przez cały okres wakacji. Dlatego najlepiej jest wyłączać urządzenie na czas nauki.  Pozwoli to uzyskać odpowiedni poziom skupienia i lepsze efekty w opanowywaniu zadanego materiału. Jeżeli korzystanie z Internetu jest potrzebne ze względu na trudność zadań, warto sprawdzać, czy dziecko rzeczywiście korzysta z komputera do nauki, czy może jednak do zabawy.

Istotne znaczenia ma również dieta dziecka. Powinna być pożywna i zbilansowana, czyli bogata zarówno w witaminy i wapń, jak i białko. Rodzice powinni pamiętać o niezdrowych nawykach żywieniowych, jakie mogły się rozwinąć u dzieci w okresie wakacji. Należy wykluczyć z jadłospisu ucznia produkty typu fast-food, chipsy, chrupki, czy różnego rodzaju słodycze.

Edukacja przez Internet

Współcześnie, zdobywanie wiedzy staje się coraz łatwiejsze. Z dnia na dzień nowe technologie pozwalają nam nie tylko na efektywniejszą naukę, ale również na dużo szybsze znajdowanie niezbędnych w edukacji źródeł wiedzy. Obecnie, coraz mniej osób spędza czas w bibliotekach czy w wypożyczalniach. Minęły czasy, gdy uczeń nie przeczytał lektury, bo nie była dostępna w księgarni, a w bibliotece były tylko trzy kopie i to już wypożyczone. Wertowanie opasłych tomisk, przeszukiwanie różnorakich książek, porównywanie znalezionych partii materiału, czy robienie na ich podstawie notatek – wszystko to powoli przechodzi do lamusa. Internet staje się kopalnią informacji, w której można znaleźć wszystko. Wystarczy tylko umieć szukać. Coraz mniej osób korzysta ze standardowych słowników języków obcych, encyklopedii, czy podręczników do nauki. Zasoby Internetu są tak duże, że możemy w nich znaleźć odpowiedzi na większość naszych pytań, na dodatek bez potrzeby kupowania książek, czy nawet wychodzenia z domu. W Internecie tworzone są wirtualne encyklopedie, słowniki, translatory różnorakich języków, z których można korzystać za darmo i bez ograniczeń.  Jeśli ktoś ma ochotę może nawet ściągnąć odpowiedni program i korzystać z niego na swoim komputerze już bez potrzeby łączenia się z siecią globalną.

Wydawnictwa idąc z duchem czasu również dodająco swoich książek ich wirtualne wersje na dołączonej płycie CD. Większość słowników przestaje być wydawana w formie książkowej, zamiast tego sprzedawane są płyty CD. Odrabianie prac domowych, nauka do szkolnych sprawdzianów, czy egzaminów na studiach nigdy nie były prostsze. Jest to na tyle proste, że większość studentów nie robi już notatek w zeszytach, czy brulionach, tylko zapisuje je w pamięci laptopa. Jest to dużo bardziej funkcjonalne. W polskich szkołach funkcjonują już elektroniczne dzienniki. Być może, już niedługo, wzorem studentów, każdy uczeń będzie przychodził do szkoły z mini komputerem i w nim zapisywał materiały dyktowane na lekcji.