Mechanika i budowa maszyn studia z przyszłością

Przez szereg lat dominowała moda na kierunki humanistyczne. Przyczyniła się do tego ogromna liczba uczelni prywatnych oraz publicznych. Do zorganizowania tego typu studiów nie potrzeba bowiem zbyt wiele. Wystarczy sala wykładowa, wykładowca i można prowadzić zajęcia. O wiele większych nakładów finansowych wymaga zorganizowanie studiów z zakresu technicznego. Inżynieria materiałowa studia wymaga zorganizowania kosztownego laboratorium a sama kadra wykładowa kosztuje nie mało. Nie inaczej jest gdy pod uwagę weźmiemy inżynieria produkcji studia. Dlatego też wszelkiego rodzaju kierunki techniczne możemy studiować na politechnikach oraz uczelniach publicznych. Są to z reguły studia ciężkie, wymagające sporego zaangażowania oraz wiedzy. Z drugiej jednak strony takie kierunki jak mechanika i budowa maszyn studia, dają szansę na zdobycie dobrej pracy. Jeśli zaś chodzi o kierunki humanistyczne to polecamy logopedia studia. Dzisiaj coraz więcej dzieci ma problem z wymową a specjalistów z zakresu logopedii nie jest zbyt wielu.

Studia informatyczne gwarantują dobre perspektywy

Uczelnie zachwalając kierunki studiów często do ich określenia stosują frazę odnoszącą się do studiów przyszłości. Skoro mowa o kierunkach przyszłości to nie sposób nie wspomnieć o mechatronice. Najprościej rzecz ujmując mechatronika studia to połączenie wielu różnych dziedzin- informatyki, elektroniki oraz mechaniki. Specjalista w tym zawodzie znajdzie zatrudnienie w zakładach produkcyjnych, warsztatach samochodowych i wielu innych miejscach. Wszędzie tam gdzie konieczne jest sterowanie innymi maszynami. Tego typu kierunki oferują studia Warszawa. Musimy jednak powiedzieć, że jest to bardzo wymagający kierunek studiów. Jeśli interesuje nas zagadnienia komputerowe, związane z programowanie czy informatyką to studia informatyczne są o wiele lepszym wyborem. Perspektywy na rynku pracy po tym kierunku są bardzo dobre. Ogólnie rzecz biorąc niemal każde studia inżynierskie kierunki dają lepsze perspektywy niż uczelnie humanistyczne. Wiele razy można było bowiem usłyszeć, że Polska boryka się z nadprodukcją humanistów. Zapotrzebowanie na inżynierów jest zaś przeogromne.

Psychologia studia czy coaching?

Administracja rządowa w wielu miejscach polski jest jedynym i głównym pracodawcą. Dlatego też w wielu przypadkach to właśnie administracja studia jest bardzo dobrym wyborem. Choć trzeba, że kierunek ten cieszy się sporą popularnością. Łączy w sobie elementy prawa, zarządzania a nawet filozofii. Po tych studiach możemy znaleźć pracę również w sektorze pozarządowym. W niemal każdym przedsiębiorstwie potrzebna jest osoba do zarządzania dokumentacją. Jeśli jednak chcemy związać swoją karierę zawodową z administracją publiczną to warto wziąć pod uwagę bezpieczeństwo publiczne studia. Najlepsze perspektywy pracy absolwentów tego kierunku czeka w Policji. Mowa była o obleganych kierunków studiów jak administracja. Ogromną popularnością cieszy się również psychologia studia. W tym wypadku lepiej pomyśleć o zdecydowanie węższej specjalizacji. Warto kierować się aktualnymi trendami w modzie. W chwili obecnej panuje moda na coaching studia podyplomowe. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy interesują się psychologią ale nie chcą tracić swych szans na zdobycie dobrej pracy.

Kryminologia studia przyszłości?

Uczelnie wyższe z roku na rok poszerzają swoją ofertę edukacyjną. By przyciągnąć studentów oferują kierunki studiów zgodne z aktualnymi trendami. Doskonale w nowoczesne trendy wpisują się studia coaching. Studia tego typu są dziedziną interpersonalną łączącą w sobie zagadnienia z psychologii, zarządzania, marketingu, biznesu. Alternatywą dla trzyletnich studiów licencjackich i magisterskich mogą być studia podyplomowe Bielsko biała. Na coachingu nowości wśród polskich uczelni się nie kończą. Ciekawym sposobem na obranie dalszej ścieki kariery może być kryminologia. Wydawać by się mogło, że absolwenci tego typu kierunku swoją drogą zawodową mogą związać jedynie z wymiarem sprawiedliwości. Przedmioty wpisane w program nauczania pozwalają jednak podjąć pracę także w ubezpieczeniach czy dziennikarstwie. Kryminologia studia nie jest też oblegana. Nie będziemy musieli więc walczyć z ogromną ilością konkurentów na rynku pracy. Prawdziwi pasjonaci przy wyborze studiów nie powinni jednak kierować się wyłącznie sytuacją na rynku pracy. Studia dla świeckich z zakresu teologii czy filozofii mogą być wspaniałym sposobem na własny rozwój.

Praca socjalna studia o wąskiej specjalizacji

Żyjemy w coraz bardziej zinformatyzowanym świecie. Komputery są wszechobecne w naszym życiu. Nic więc dziwnego, że informatyka studia Kielce są jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów. W niemal każdym większym przedsiębiorstwie, uczelni, szkole, urzędzie potrzebny jest informatyk. Perspektywy ewentualnych ścieżek kariery po informatyce są przeogromne- programowanie, grafika itd. O wiele bardziej wąską specjalizacją jest praca socjalna studia. Absolwenci tego kierunku o wolne etaty mogą właściwie starać się wyłącznie w samorządach i miejskich ośrodkach pomocy. Musimy jednak przyznać, że na studia tego typu decydują się osoby, które kochają pomagać. Jeśli zależy nam bardziej na pieniądzach i dobrych zarobkach to pod uwagę należy wziąć studia kosmetologia. Jest to jednak taki kierunek, który jest oblegany głównie przez kobiety. Obok wyboru kierunku kształcenia warto też zastanowić się nad tym gdzie chcemy kontynuować naukę. Wiele możliwości dają studia Katowice. Znajdują się tam najważniejsze ośrodki akademickie w regionie Śląskim. Lokalne uczelnie cieszą się też bardzo dobrą renomą w całym kraju.

Studia w UK – perspektywy na rynku pracy

Jednym z bardziej popularnych kierunków studiów jest ekonomia. Wszystko za sprawą możliwości jakie ten kierunek daje. Studia ekonomia dają wiele możliwości. Po ich ukończeniu czeka praca w bankowości, sektorze publicznym, księgowości czy rachunkowości. Potencjalni pracodawcy szczególnie cenią sobie dyplom absolwentów renomowanych uczelni. Nie można więc wybierać kierunku studiów ignorując aktualną sytuację na rynku pracy. Całkiem dobre perspektywy czekają na tych, którzy zdecydują się studiować kosmetologię. Kosmetologia studia pozwalają skutecznie rywalizować z tymi, którzy mają ukończone tylko kursy i szkolenia. W naszym kraju panuje z kolei ogromne zapotrzebowanie na usługi kosmetologiczne. Jeszcze lepsze perspektywy pracy czekają zagranicą. Dlatego warto wziąć pod uwagę studia w Anglii z zakresu kosmetologii. Na studiach zagranicznych będziemy mieli dostęp do najnowszych technik i nowinek. Musimy mieć jednak na uwadze to, że studia w UK sporo kosztują i nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Studia online formą doskonalenia zawodowego

Studia zagraniczne mogą być wspaniałą przygodą. To też doskonały sposób na doskonalenia znajomości języka obcego. Nie ma też co ukrywać. Dyplom zagranicznej uczelni wyższej jest wysoko ceniony na polskim rynku pracy. Szczególnie duże szanse na przyszłość dają studia w Wielkiej Brytanii. Studia zwłaszcza te zagraniczne całkowicie też zmieniają perspektywę patrzenia na świat. Niestety musimy przyznać, że studia zagraniczne to niemały koszt. Nie każdy może więc sobie pozwolić na wyjazd zagraniczny w celach edukacyjnych. Alternatywą mogą być studia przez internet. Już teraz na wielu uczelniach polski zajęcia online z ośrodkami akademickimi z całego świata to norma. Najczęściej studia online stanowią uzupełnienie podstawowego programu. W Polsce również znajdziemy uczelnie oferujące możliwość studiowania online. Jeśli nie jesteśmy przekonania do tej formy kształcenia a studia zagraniczne są poza naszym zasięgiem możemy zdecydować się na studia podyplomowe Bielsko. Tak naprawdę człowiek uczy się całe życie, a obecna oferta edukacyjna pozwala nam w każdym dowolnym momencie na przekwalifikowanie.

Studia podyplomowe coaching sposobem na przebranżowienie

Niż demograficzny, likwidacja szkoła pod znakiem zapytania stawia zasadność podejmowania nauki na studiach pedagogicznych. Czy pedagogika studia w dzisiejszych czasach to dobry wybór? Oczywiście, że tak ale tylko wtedy gdy mamy pasję do nauczania gdy uwielbiamy kontakt z dziećmi. W każdym innym przypadku przy aktualnej sytuacji na rynku pracy studia pedagogiczne stoją pod dużym znakiem zapytania. Obecnie wielu pedagogów decyduje się na przebranżowienie. Mogą tego dokonać poprzez studia podyplomowe Śląsk. Osoby, które uwielbiają kontakt z innymi ludźmi, kochają pomagać pod uwagę powinny wziąć całkiem ciekawy kierunek jaki pojawił się w ostatnim czasie w ofercie uczelni wyższych. Są to studia podyplomowe coaching. Jeśli jednak poważnie myślimy o tym by mieć jak największe szanse na zdobycie pracy po studiach wyższych pod uwagę musimy wziąć studia na kierunkach technicznych. Absolwenci tych kierunków zarabiają najwięcej. Studia inżynierskie można kontynuować nie tylko na uczelniach publicznych ale również prywatnych.

Coaching studia- co dają?

Dzisiaj mamy ogromny problem z kryzysem wiary. Nie mamy tu na myśli tylko kryzys wiary religijnej. Mowa o kryzysie wiary w siebie, swoje możliwości. Dawniej wsparciem w trudnych chwilach była rodzina. Dzisiaj coraz częściej możemy liczyć tylko na siebie. Chyba że zdecydujemy się na usługi coacha. Jest to swego rodzaju trener, który wspiera każde nasze działanie, pomaga nam podejmować właściwie decyzje, przywraca wiarę we własne możliwości. Co więcej w ofercie polskich uczelni pojawiły się coaching studia. Jak na razie ten typ kierunku oferuje wyłącznie kilka spośród uczelni w Polsce. Są to między innymi studia Poznań. Na tego typu kierunek warto się zdecydować nie tylko wtedy gdy swoją przyszłość zawodową wiążemy z coachingiem. Najlepiej byłoby wybrać studia podyplomowe warszawa. Nauka trwa zwykle dwa semestry w systemie zaocznym. Na studiach poznamy specjalne techniki stosowane do rozwoju własnej osobowości. W wielu przypadkach to właśnie coaching przyniesie nam więcej korzyści niż popularne studia biologia, psychologia czy prawo.

Jak wybrać studia?

Wybór kierunku studiów jest jednym z najważniejszych w naszym życiu. Nieodpowiednie studia sprawią, że w przyszłości będziemy mieć spore problemy ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia. Lepiej więc zapomnieć o aktualnej modzie. Na najbardziej oblegana kierunki studiów aplikuje nawet kilkanaście osób na jedno miejsce. W rezultacie po ukończeniu studiów na rynku mamy nawet kilkaset tysięcy konkurentów w tym samym zawodzie. Druga ważna kwestia dotyczy tego gdzie studiować. Bardzo dobrą opinią cieszą się studia w poznaniu. Jest to też prężny ośrodek akademicki. Najlepiej wybierać studia w dużych ośrodkach akademickich na najbardziej renomowanych kierunkach uczelniach. Pod uwagę możemy również wziąć studia Wrocław. Wybierając poszczególne kierunki studiów musimy wziąć pod uwagę to, że niektóre zawody wymagają bezustannego doszkalania się. Receptą na to mogą być studia podyplomowe. Wybór odpowiedniego kierunku studiów dobrze jest więc dokładnie przemyśleć. Zła decyzja może zaważyć na całym naszym życiu.

Pierwsza szkoła, pierwsze wyzwania

W życiu każdego dziecka pojawia się taki moment w którym kończy się podwórkowe życie i zaczynają się prawdziwe obowiązki. Pierwszy dzień w szkole każdego malucha jest fascynujący i niesie za sobą wiele pytań. Jednak do tego pierwszego dnia trzeba się odpowiednio przygotować. Dziecko musi zdawać sobie sprawa że szkoła to nie jest już zabawa lecz poważny obowiązek od którego zależy przyszłość naszego malucha. Uświadomić malca muszą rodzice. Zadaniem rodziców jest ustalić pewne granice między zabawą a obowiązkami. Jeżeli malec przyniesie ze szkoły dobrą ocenę należy go tym wynagrodzić, natomiast jeśli to będzie gorsza ocena dobrym sposobem jest ustalić jakąś karę aby dziecko już od najmłodszych lat wiedziało że obowiązek szkolny jest bardzo ważny. Pierwsze dni w szkole to również dla rodziców ogromne wyzwanie muszą bowiem oni sami poczuć się tak jakby drugi raz wylądowali w ławce szkolnej. Zadaniem rodziców jest poświęcanie dziecku więcej czasu niż zwykle i co za tym idzie wspólne odrabianie lekcji, nauka czytania, pisania czy języka obcego który jest bardzo ważny w dzisiejszych czasach. Podstawy jakie dziecko może uzyskać w szkole podstawowej mogą mieć bardzo dużo znaczenie w późniejszej kontynuacji języka obcego. Również jeżeli chodzi o przybory szkolne, dla malucha musza one być odpowiednio skompletowane. Dzieci w szkołach podstawowych bardziej niż młodzież ucząca się gimnazjum czy liceum potrzebuje kredek, pisaków, bibuł i różnych kolorowych bloków. Dlaczego?! Właśnie dlatego ze dzieci w najmłodszych latach w szkole rozwijają zmysł estetyczny i rozwijają również zdolności manualne.

Dziecku trzeba również wytłumaczyć to że po pójściu do szkoły musi się liczyć z tym że najpierw SA obowiązki a później przyjemności. Dziecku trzeba wytłumaczyć że owszem będzie mógł pójść z kolegami na podwórko jeżeli wcześniej odrobi zadane lekcje i nauczy się bieżącego materiału. Dziecko można wszystkiego nauczyć ale trzeba wyrozumiałości i dziecku trzeba poświęcić dużo uwagi a szkoła stanie się przyjemnością.

Liceum najważniejszym okresem w naszym życiu

Nie będzie nikt ukrywał że nastolatek uczący się w liceum czuje się już bardzo dorosły i myśli że wszyscy powinni go tak traktować. Niestety nie jest tak do końca. Nastolatek który poszedł do liceum i chce aby traktowało się mgo poważnie powinien pokazać że jest już dorosły i że umie zachować się w każdej sytuacji. Liceum to najbardziej pożądany czas zarówno towarzyski jak i naukowy. W liceum trzeba najwięcej czasu poświęcić na naukę ponieważ właśnie od tej szkoły zależy nasza przyszłość i to co będziemy w późniejszym życiu robić. Liceum ogólnokształcące czy też technikum ma to do siebie że na koniec nauki piszemy maturę do której trzeba się przygotować.

Do matury mogą przystąpić tylko pełnoletni absolwenci liceum bądź technikum. Matury odbywają się na początku maja, tuż po weekendzie majowym i trwają do końca maja. Od tego jak długo będziemy pisać matury zależy jakie przedmioty wybraliśmy na maturze. Coraz częściej na maturze można wybrać przedmioty które nie były obowiązkowe w liceum i nie uczyliśmy się ich a mimo wszystko chcemy się w nich sprawdzić lub są nam one potrzebne na studia. Licealiści uczęszczający do liceum, teraz musza się zmierzyć z trzema podstawowymi przedmiotami. Język polski jest na pierwszym miejscu tutaj licealiści muszą się wykazać znajomością epok i lektur oraz gramatyki języka polskiego. Arkusz składa się z dwóch części, pierwsza część to test a druga rozprawka lub esej na temat konkretnego problemu występującego w literaturze. Kolejnym przedmiotem który nie jest przez większość lubiany, mianowicie z królową nauk: matematyką. Matematyka od 3 lat jest obowiązkowa na maturze i niestety dla większości licealistów nie jest to komfortowa sytuacja ponieważ przedmiot ten do najłatwiejszych nie należy.  Ostatnim przedmiotem obowiązkowym jest język obcy w zależności od tego jakiego się uczy licealista. Najczęściej jest to niemiecki lub angielski. Język angielski jak i polski składa się dwóch części. Pierwsza część to część pisemna druga natomiast to część ustna.

Edukacja seksualna

Edukacja seksualna w dzisiejszych czasach jest bardzo ważną dziedziną nauki ponieważ każdy człowiek powinien mieć choćby najmniejsze pojęcie o seksie. Edukacja seksualna na pewno powinna być realizowana w szkołach. Już dzisiaj często na ulicy słyszy się jak dzieci rozmawiają o seksie nie mając o nim najmniejszego pojęcia. Edukacja seksualna ma za zadanie nauczyć młodego człowiek wszystkiego co będzie mu potrzebne w dorosłym życiu które będzie związane z seksem. Często zdarza się tak że dzieci czy też nastolatki chętniej o seksie porozmawiają z osobą obcą niż z mamą czy tatą. Ponieważ przed osobą dorosła nie czują żadnego wstydu. Jednak przed rodzicami jakiś wstyd na pewno jest. Co ma za zadanie w ogóle edukacja seksualna?! Człowiek uczęszczający na takie zajęcia z całą pewnością będzie miał lekcje o anatomii człowieka, jakie są różnice między płcią żeńską i męską. Są to głównie zajęcia dla dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej. Ponieważ każde dziecko nawet te najmłodsze powinno mieć odpowiednią wiedzę na temat budowy ciała kobiety i mężczyzny.

Kolejnym aspektem którym zajmuje się wychowanie seksualne jest sprecyzowanie tego czym jest akt seksualny oraz jakie on ma znaczenie w sensie biologicznym. W tych zajęciach mogą uczestniczyć dzieci uczęszczające do gimnazjum, młodzież licealna jak i osoby dorosłe. Często zdarza się tak że nawet osoby dorosłe nie znają konkretnego znaczenia aktu seksualnego.  Zajęcia z wychowania seksualnego powinny także poruszać bardzo ważny temat a mianowicie temat płodności i antykoncepcji. Zajęcia głównie powinny być przeznaczone dla osób w wieku licealnym, ponieważ właśnie u nich odnotowuje się najwięcej niechcianych ciąż. Antykoncepcja to ważny temat i każdy nastolatek powinien się z nim zmierzyć. Jak również na takich zajęciach trzeba przedstawić konsekwencje niestosowania antykoncepcji czyli ciąże. Nastolatki także powinny wiedzieć jaki ma przebieg i jak się odbywa, aby mieć obraz konsekwencji swoich nieprzemyślanych działań, które nie są na pewno pożądane w młodym wieku.

Edukacja ekologiczna

Edukacja ekologiczna w dzisiejszych czasach to bardzo dobry pomysł. Mało który młody człowiek dba o naturę i stara się jej w jakiś chociaż najmniejszy sposób pomóc. Częściej widzimy obraz w którym nastolatki w żadnym stopniu nie dbają o środowisko niszcząc je . Niszczenie odbywa się w różny sposób, na przykład rozpalanie ogniska w niedozwolonym miejscu, wyrzucanie śmieci gdzie popadnie, chociaż są do tego specjalne kontenery. Wyrzucanie niedopałków i innych odpadów. Jak widać o środowisko można dbać nawet dzięki małym czynnością takim jak wyrzucanie do śmieci naszych odpadów. Czy też nie wchodzenia na miejsca gdzie jest to po prostu zabronione. Od kilku lat w większości szkół wprowadzono edukację ekologiczną. Nauczyciele i inżynierzy często pojawiają się w różnego rodzaju placówkach aby się doszkolić jeżeli chodzi o ochronę środowiska a jednocześnie aby móc później te informacje w dobry i przejrzysty sposób przekazać uczniom szkół. Oczywiście nie wszyscy wezmą sobie od razu rady swoich nauczycieli do serca, będzie  wiele takich osób które nawet nie zareagują na wiedzę jaką właśnie otrzymali. Edukacja ekologiczna odbywa się na wiele sposobów, aby dotrzeć do szerokiej gamy odbiorców. Często są rozdawane ulotki promujące ekologiczny tryb życia.

Oczywiście nie każdy ją weźmie i też nie każdy ją przeczyta. Jednak jedna na pięć osób zapewne zwróci na nią uwagę i coś jej zostanie w głowie, a może nawet zawarte tam informacje wcieli w życie. Kolejnym sposobem na propagowanie ekologii jest wprowadzenie takich zajęć w szkołach. Nauka dzieci i młodzieży to bardzo  ważny proces ponieważ to właśnie oni są przyszłością tego świata. Ostatnim chyba najprzyjemniejszym dla młodzieży sposobem na edukację ekologiczną są wyjazdy na zieloną szkołę. Zielona szkoła to nic innego jak połączenie zabawy i nauki o tym co jest dobre dla naszego środowiska. Nawet taka mała rzecz jak segregowanie odpowiednich śmieci do odpowiedniego pojemnika może mieć bardzo duże znaczenie dla naszego środowiska. Mały gest a od razu środowisku utrzymane w jakimś porządku, może warto spróbować.

Funkcjonalność laptopa

Jeszcze nie tak dawno komputera można było używać tylko w domu. Potężnej budowy szeroki monitor, ciężka jednostka centralna i klawiatura, której wiecznie poskręcany kabel plątał się pod nogami, zajmowały znaczną część biurka. Jednak nauka i technika wciąż idą na przód i już od jakiegoś czasu, komputer stacjonarny znalazł sobie godnego przeciwnika, czy może po prostu alternatywę. Mowa oczywiście o laptopie. Biznesmeni, handlowcy, studenci, uczniowie, blogerzy, a nawet zapracowane matki zajmujące się dziećmi i domem – wszyscy, którzy potrzebują szybkiego dostępu do Internetu, używają go praktycznie codziennie. Laptop posiada liczne zalety, wśród których najważniejszą jest jego mobilność. Można go wziąć ze sobą praktycznie wszędzie. Potrzeba jedynie zasilacza i gniazdka, by móc go podłączyć i korzystać z jego zasobów.

W przypadku braku możliwości podłączenia urządzenia do prądu, zawsze pozostaje niezawodna bateria, która pozwala na korzystanie z niego nawet przez trzy godziny.

Drugą zaletą laptopa jest jego waga. Przeciętny laptop waży w granicach 2 – 3 kg, więc bez problemów może zostać spakowany do specjalnie zaprojektowanej dla niego torby, czy nawet plecaka i wzięty ze sobą. Z tego powodu jest tak popularny wśród biznesmenów, którzy korzystają z niego na konferencjach, przygotowując prezentacje multimedialne czy podczas podróży służbowych. Furorę robi również wśród studentów, którzy dawno już porzucili notowanie w zwyczajnych zeszytach na rzecz robienia notatek w laptopie.

Warto też wspomnieć o nowoczesnych akcesoriach, które laptop posiada. Oprócz kilku standardowych wejść USB, urządzenie może mieć wbudowany również czytnik kart pamięci, nagrywarkę CD/DVD, wysokiej jakości kamerę, a także wi-fi, dzięki któremu możemy połączyć się z bezprzewodowym Internetem bez potrzeby kupowania modemu czy routera.  Na koniec warto też wspomnieć o korzystaniu z myszki. W przeciwieństwie do komputera stacjonarnego, laptop jej nie potrzebuje, ponieważ ma wbudowany funkcjonalny touchpad.

Komputer stacjonarny czy laptop?

Współczesna technologia pozwala nam dostęp do wielu urządzeń elektrycznych, które ułatwiają życie codziennie. Wśród nich jedną z najwyższych pozycji zajmują komputery, których każdy z nas używa na porządku dziennych – do pracy, szkoły, czy dla rozrywki. I prawdopodobnie niejedna osoba zastanawiała się, co tak naprawdę jest korzystniejsze: zakup i użytkowanie komputera stacjonarnego, czy laptopa? Odpowiedź nie należy do najłatwiejszych, bo oba urządzenia posiadają zarówno wady, jak i zalety.

Podstawową różnicą między komputerem stacjonarnym a laptopem, jest rozmiar. Potężne gabaryty tego pierwszego z pewnością działają na jego niekorzyść. Jest ciężki, składa się z licznych elementów i można z niego korzystać praktycznie tylko w jednym miejscu – przy biurku. Laptop zaś jest urządzeniem bardzo mobilnym. Nie stanowi żadnego problemu spakowanie go do torby i zabranie go ze sobą wszędzie, ponieważ jest niewielkich rozmiarów i waży zdecydowanie mniej niż standardowy komputer. Poza tym można z niego korzystać bez podłączenia do prądu, ponieważ funkcjonalna bateria pozwala na ok. 2 godzin pracy bez zasilacza.

Z drugiej jednak strony, jeżeli komuś zależy na dobrym i wydajnym sprzęcie, który będzie funkcjonował bez szwanku przez wiele lat, ten powinien wybrać komputer stacjonarny. Można zakupić dużo lepsze urządzenie, o zdecydowanie lepszych parametrach i mocy, wydając mniej pieniędzy niż na laptopa. Jest to bardzo dobra inwestycja. Komputer stacjonarny zawsze można naprawić, rozbudować, czy wymienić podzespoły na lepsze. Gdy żywot laptopa dobiega końca, użytkownik niewiele może z tym począć. Komputer stacjonarny zaś, jeśli tylko posiada się trochę środków pieniężnych w budżecie, może odżyć i działać przez następne lata jak zupełnie nowe urządzenie.

Warto więc zadać sobie przed zakupem podstawowe pytanie – do czego jest mi potrzebny komputer? Odpowiedź na nie pozwoli podjąć decyzję, czy w naszym przypadku lepiej sprawdzi się laptop, czy urządzenie stacjonarne.

Przyszłość należy do tabletu.

Posiadanie laptopa staje się normą. Jego cena maleje, przez co coraz większa rzesza społeczeństwa decyduje się na jego zakup. Jedni wybierają standardowych rozmiarów laptopa, inni decydują się na mniejszego i lżejszego netbooka, który mieści się nawet w damskiej torebce. Profesjonaliści decydują się na sprzęt wysokiej jakości, który posiada procesor najnowszej generacji i bardzo dobrej jakości kartę graficzną, zaś laicy kupują tańsze urządzenie o prostszych parametrach. Panie stawiają na elegancki i wyrafinowany wygląd laptopa, zaś panowie na jego funkcjonalność. Jednak niedługo to wszystko przestanie mieć znaczenie, ponieważ era laptopa powoli zmierza ku końcowi. Największe firmy z branży technologii informacyjnych już przedstawiły swój najnowszy wynalazek : tablet. Jest to niewielkie rozmiarem urządzenie o wielkości od 7 do 10 cali, które funkcjonalnością przypomina komputer, a wyglądem nowoczesny telefon. Zamiast klawiatury posiada tzw. palmtop, czyli ekran dotykowy, z którego można korzystać za pomocą palca, czy specjalistycznego rysiku.

Jego możliwości nie są jeszcze tak rozległe jak laptopa, system operacyjny nie jest jeszcze doskonały, jednak wciąż rozwijany. Tablet jest  używany przede wszystkim do przeglądania stron internetowych, udzielania się na portalach społecznościowych, czytania e-booków, oglądania filmów, czy odtwarzania utworów muzycznych. Można go podłączyć do telewizora, by udostępnić pliki, które się na nim znajdują, np. zdjęcia, a także do wieży stereo, by odtworzyć muzykę przez głośniki.

Wyliczając możliwości, jakie daje nam tablet, można śmiało zauważyć, że obecnie funkcjonuje on raczej jako droga zabawka. Kupowany jako nowoczesny gadżet, służy raczej rozrywce niż nauce i pracy. Jest mały, poręczny i doskonale umila czas. Jednak postęp technologiczny, błyskawiczne rozwijanie kolejnych modeli i pojawianie się na rynku coraz to nowszych jego wersji pozwalają zaryzykować stwierdzenie, że przyszłość nie należy już do laptopa. Nastała era tabletu.

Książka współcześnie

Współczesne badania są alarmujące. Coraz mniej ludzi czyta książki. Trend ten szerzy się przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży uczącej się. Rezygnują oni nie tylko z czytania obowiązkowych szkolnych lektur, ale z czytania w ogóle. Swój czas wolą spędzić oglądając film w kinie czy telewizji lub korzystając z możliwości, jakie daje komputer i Internet. Wielu z nich nie docenia już wagi czytania książek, nie zna nawet najważniejszych klasyków literatury, tytułów najważniejszych dzieł polskich czy zagranicznych twórców. Młodzież nie rozumie, że czytanie dostarcza najważniejszej wiedzy i po prostu z niego rezygnuje. Dzieci i nastolatki swoją styczność z książką ograniczają do minimum, a jeśli jest taka możliwość, nawet do zera. Wynika to z faktu, że w Internecie można znaleźć opracowania właściwie wszystkich lektur, ich ekranizacje filmowe, streszczenia i szczegółowe analizy, co zdejmuje z ucznia przykry obowiązek przeczytania książki.  Nauczyciele bardzo często również nie zachęcają młodzieży do czytania, zadowalając się jedynie tą podstawową wiedzą, którą pupile wynieśli z Internetu. W efekcie, młode społeczeństwo, które nie interesuje się literaturą, nie rozumie jej, nie rozwija swoich horyzontów, ani pasji. Koncentruje się jedynie na wypełnieniu jak najszybciej szkolnego obowiązku i poświeceniu wolnego czasu na gry komputerowe, portale społecznościowe i zabawę. Najnowsze badania wskazują również, że dzieci, które nie czytają wystarczającej liczby książek wolniej przyswajają wiedz, a także słabiej rozumieją właśnie przeczytane i przetworzone informacje. Obejrzany film, przelotnie przekartkowany komiks , czy przejrzane najnowsze plotki w Internecie nie rozwijają języka, nie pobudzają wyobraźni, nie pełnią funkcji edukacyjnej, jaką posiada tylko i wyłącznie książka.  Należy pamiętać, że czytanie prawdziwiej książki, nie w formie e-booka, czy opracowania dzieła, rozwija nie tylko umysł dziecka, ale i lepiej pozwala zrozumieć mu otaczający świat i kształtuje jego kulturę.

Nauka przez całe życie

Edukacja jest najważniejszą rzeczą w życiu człowieka. Chyba wszyscy zgadzają się z faktem, że każdy człowiek powinien uczyć się przez całe życie. Ukończona szkoła i dyplom magistra nie znaczą, że nauka dobiegła końca. Ciągłe poszerzanie swoich horyzontów, gimnastykowanie swojego mózgu i zmuszanie go do pracy, jest bardzo ważne. Inwestowanie w siebie to najlepsze co może nas spotkać. Oczywiście jednak, nie jest jednak rzeczą łatwą znaleźć odrobinę wolnego czasu na dokształcanie się, gdy ciągle gonią terminy, praca nagli, a w domu czeka jeszcze cała masa sprzątania, gotowania i prasowania. Jednak każdy powinien starać poświęcić chociaż kilka minut dziennie na uspokojenie umysłu i pracę nad nim. Wystarczy kubek ulubionej kawy czy herbaty i dobra książka, krzyżówka, czy chociażby publicystyczno – naukowa praca, by pobudzić nasz układ nerwowy do działania. Poświęcenie się takim prostym czynnościom pozwala nam wytężyć mózg do pracy, a tym samym procentuje na starość – pozostaniemy wtedy bardziej witalni, będziemy mieć lepszą pamięć i koncentrację oraz zdolności kognicyjne.

W wolnej chwili, gdy dysponujemy nawet kilkoma godzinami wolnego czasu, idealnym pomysłem jest udanie się do teatru, opery lub na wystawę dzieł sztuki. Obcowanie z kulturą wyższą rozwija nasze uczucia, uczy tolerancji i szacunku dla siebie i innych, pozwala zrozumieć innych ludzi i ich kulturę. Tak spędzony czas na pewno będzie procentował na przyszłość, bo nie tylko my sami będziemy czuć się lepiej i bardziej światowo, ale i nasza wiedza pozwoli na prowadzenie ciekawych dyskusji w gronie przyjaciół. Być może poznamy nawet nowych znajomych.

Warto również korzystać z dobrodziejstw różnego rodzaju kursów  specjalistycznych szkoleń, które oferują nam szkoły, ośrodki kultury, czy nawet Internet.  Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, nieważne czy będzie to kurs szydełkowania, podstawy rachunkowości czy nauka języka japońskiego . Każdy wysiłek włożony w naukę czegoś nowego na pewno się opłaci i doda energii, by uczyć się dalej.

Maluch idzie do szkoły

Początek szkolnej edukacji w życiu malucha to poważna sprawa. Nie tylko rodzic czuje się zestresowany. To przede wszystkim świeżo upieczony uczeń wkracza w nowe środowisko. Ważne jest, by zarówno matka jak i ojciec wspierali swoją pociechę w tym pięknym momencie dzieciństwa, jakim jest początek edukacji w szkole podstawowej. Można dodać dziecku otuchy opowiadając swoje wspomnienia z pierwszego dnia w szkole, wrażenia po poznaniu pani wychowawczyni, nowych kolegów i koleżanek, ciekawą. Dziecko zaciekawione ciekawą szkolną historią swojego rodzica, same chętnie będzie chciało jak najszybciej znaleźć się w klasie pełnej nowych twarzy.

Istotne jest również, by dać dziecku możliwość samodzielnego wyboru przedmiotów potrzebnych do nauki. Czy tornister, zeszyty, czy kredki, niech dziecko ma świadomość, że są przeznaczone dla niego, więc ma wpływ, jak mają wyglądać. Zadowolony z nowych nabytków uczeń będzie chciał jak najszybciej zacząć naukę, by wypróbować i pochwalić się nowym piórnikiem czy kolorowymi długopisami. Być może dzięki temu zyska przyjaźń innego dziecka, które zaciekawione kolorowym zeszytem z rysunkiem kotka, będzie chciało poznać nowego kolegę, czy koleżankę.

Na koniec najważniejsze – dokładnie wysłuchaj swojego dziecka po pierwszym i kolejnym dniu w szkole. Na pewno będzie pełen emocji i rozentuzjazmowany będzie opowiadał o cudownej pani wychowawczyni, nowym koledze z ławki i pierwszym słoneczku, które dostał w zeszycie za prawidłowo odrobioną pracę domową. Maluchom niewiele potrzeba jest do szczęścia. Ważne by czuł wsparcie rodziców i wiedział, że po szkole czekają na niego mama i tata, którzy chętnie wysłuchają, jak świetnie radzi sobie w nowym, szkolnym świecie.

Dbając o zaczynającą się edukację malucha, można go również zapisać na jakieś ciekawe pozaszkolne zajęcia. Rytmika i zajęcia taneczne pomogą utrzymać ucznia w dobrej formie fizycznej, nauka języka obcego doda odwagi nieśmiałemu maluchowi, a zajęcia muzyczne rozwiną słuch. Zastanówcie się, co najbardziej pasuje do waszego dziecka.

Absolwenci

Absolwenci Wyższej Szkoły Zarządzania Personelem mają duże możliwości jeżeli chodzi o drogę przyszłego życia zawodowego. Staramy się przygotowywać kierunki studiów, na które przejawia się spore zainteresowanie na rynku pracy, aby zapewnić studentom możliwość zatrudnienia w wielu branżach. Obecnie przygotowaliśmy dla naszych studentów możliwość studiowania na takich kierunkach jak zarządzanie, bezpieczeństwo narodowe i socjologia. Każdy z tych kierunków łączy w sobie kilka innych, dlatego też absolwent będzie posiadał szeroko pojmowaną wiedzę z wielu dziedzin. Dzięki temu, spoglądając na sylwetkę absolwenta, szybko można się przekonać, iż jest on doskonale przystosowany do zastosowania wiedzy w praktyce, a także podjęcia pracy na wielu szczeblach administracji, a także wszelkich jednostkach organizacyjnych. Dodatkowo udostępniamy naszym studentom możliwość studiów podyplomowych, które wyróżniają się ciekawymi specjalnościami. Każdy absolwent będzie miał ścisłą wiedzę z określonej dziedziny, dlatego też będzie mógł wykorzystywać ją w sposób empiryczny w razie powierzonych mu na stanowisku zadań. Staramy się, aby kadra pracownicza nie przekazywała jedynie suchych informacji, lecz także przygotowywała zadania pozwalające na zastosowanie wiedzy w praktyce.

Nasza uczelnia prowadzi także konsultacje z zakresu poradnictwo zawodowe. Z takich usług może skorzystać niemal każdy, jednak wcześniej należy zapisać się telefonicznie i umówić z doradcą na konkretny dzień i godzinę. Takie spotkania z pewnością rzutują bardzo korzystnie na przyszłość każdego studenta. Stając przed wyborem kierunku studiów, wielu młodych ludzi czuje się bowiem zagubionymi i nie wie, w którą stronę powinien podążyć. Dzięki takim usługom jak poradnictwo zawodowe, można uzyskać wiele cennych informacji i wskazówek, chociażby co to drogi jaką należy podążać, aby realizować swoje umiejętności i zainteresowania. Warto pamiętać o tym, iż wybór kierunku studiów, a potem związanego z nim zawody jest niezwykle istotny i może rzutować już na całą przyszłość absolwenta danych uczelni. Dlatego też jeżeli ktoś nie wie, nie potrafi podjąć pewnej, samodzielnej decyzji, powinien skorzystać z takich usług jak poradnictwo zawodowe, aby przekonać się, w jakiej dziedzinie tak naprawdę można się spełniać i sprawdzać w sposób doskonały. Obecnie istnieje wiele kierunków studiów, z których każdy daje określone możliwości. Jednak nie ma sensu decydowania się na drogę, którą nie podąża się z własnego wyboru i nie okazuje się dużego zaangażowania.

Warszawska Uczelnia

Okazuje się, iż Warszawska Uczelnia jest strzałem w dziesiątkę jeżeli chodzi o dawanie możliwości na rynku pacy absolwentom. Wiąże się to przede wszystkim z tym, iż wyżej wymieniona uczelnia oferuje kierunki, które zapewniają wiele świetlanych perspektyw na przyszłość. Jeżeli chodzi o podejmowanie studiów pierwszego stopnia, można wybrać socjologię, zarządzanie i bezpieczeństwo narodowe. Dodatkowo, niezależnie od wybranego kierunku, Warszawska Uczelnia oferuje ciekawe specjalności, które może podjąć każdy, studiujący jeden z trzech wyżej wymienionych kierunków. Studia podyplomowe brzmią bardzo interesująco, a jeszcze ciekawsze są wszelkie zajęcia prowadzone przez pracowników właśnie tej uczelni. Przede wszystkim każdy stara się, aby absolwent był przygotowany do przekładania zdobytej wiedzy na praktykę, gdyż to ona jest niezbędna w życiu zawodowym. Okazuje się, iż Warszawska Uczelnia doskonale zna rynek pracy i występujące na nim zapotrzebowania na pracowników określonej branży. Wszelkie oferujące kierunki z pewnością zapewnią powodzenie na płaszczyźnie zawodowej, w wielu branżach. Łączą one bowiem z sobie wiele cennej wiedzy z różnych kierunków, które w połączeniu ze sobą dają bardzo atrakcyjną sylwetkę absolwenta.

Obecnie wielu ludzi podążą za wysokim wykształceniem i dobrą uczelnię traktuje jako sprawę priorytetową. Doskonałą odpowiedzią na powszechnie istniejące zapotrzebowanie, będzie z pewnością Ursynowska Uczelnia. Nie posiada ona długiej historii, jednak bardzo szybko pozyskała sobie wielu zwolenników i pozytywnych opinii dotyczących kształcenia. Przede wszystkim, Ursynowska Uczelnia podejmuje kształcenie młodych ludzi na kierunkach, na które obecnie istnieje duży popyt na rynku pracy. Do trzech podstawowych kierunków należy socjologia, zarządzanie i bezpieczeństwo. Jeżeli ktoś nie wie, dlaczego właśnie te kierunki są tak bardzo pożądane, odpowiedź będzie zawsze prosta i taka sama. Przede wszystkim obecnie na rynku pracy poszukuje się osób, które posiadają szeroką wiedzę z wielu dziedzin, a nie ograniczają się tylko do jednej, określonej. Ursynowska Uczelnia zapewnia kształcenie interdyscyplinarne, dzięki czemu każdy absolwent będzie posiadał wiedzę z zakresu zarządzania, podstawy prawa, a także znajomość języka obcego będzie plasowała się na dość wysokim poziomie. Komunikacja w obcym języku jest bowiem zaliczana także do bardzo pożądanych.

Studiuj zaocznie.

Co roku, maturzyści zastanawiają się, czy wybrać studia na kierunku zaocznym, czy dziennym i od lat o tym wyborze decyduje jeden schemat. Studia dzienne kojarzą się z prestiżem i wysoką jakością nauczania. Wybierane są przez osoby, którym rodzice są w stanie opłacić mieszkanie oraz dać pieniądze na codzienne wydatki. Natomiast studia zaoczne, kojarzone z niedoskonałością edukacyjną wybierane są przez osoby, które same na siebie muszą zarobić i się utrzymać, przez co muszą znaleźć stałe zatrudnienie. Schemat ten, stała się jednak już bardzo przestarzały i niepraktyczny, ponieważ w dzisiejszych czasach rynek pracy zmusza młodych absolwentów do posiadania nie tylko dyplomu, lecz przede wszystkim doświadczenia zawodowego, którego uniesposób jest zdobyć studiując dziennie. Dyplom uczelni wyższej jest obecnie tylko dodatkiem do całokształtu idealnego kandydata na dobrze opłacalne stanowisko pracy.

Często zdarza się, ze pracodawcy zatrudniają osoby, które wykształcenie kierunkowe mają zgoła odmienne od wykonywanego zawodu, ale posiadają bezcenne doświadczenie zdobyte w innych miejscach pracy. Liczy się praktyczna znajomość sztuki zawodowej, która często rozmywa się z teorią. Teoria jest zaledwie uzupełnieniem praktyki. A nie od dziś wiadomo, że praktyki studenckie, choć są obecne w edukacji uczelni wyższych, to trwają zbyt krótko, aby nauczyć wykonywania zawodu i najczęściej są tylko pozorem i kończą się na bieganiu studenta na pocztę lub parzeniu przez niego kawy. Pracodawcy wiedzą, że zaliczenie praktyk studenckich jest tylko formalnością związaną z bezproduktywną obecnością studenta. Dlatego stawiają na młodych ludzi, studiujących w weekendy a pracujących w ciągu tygodnia. Jest to nie lada wyzwanie i wymaga dużo zawzięcia, przez co osoby takie kojarzone są, jako pracownicy energiczni i dużo bardziej produkcyjni, a przede wszystkim zaradni, dzięki czemu już na starcie mają duży plus u pracodawcy.

Spalony humanista.

Niegdyś bardzo popularna edukacja humanistyczna zaczyna spadać w przepaść. Rozwój techniki i cywilizacji wymusił na społeczeństwie ewolucję w kierunku ścisłego umysłu matematycznego. Wartości społeczne wraz z naukami społecznymi stały się czystą i bezproduktywną teorią, która nie jest w stanie poprowadzić świata do przodu i pomóc się rozwijać naszej cywilizacji. Dlatego właśnie tak cenieni na rynku SA fachowcy o ścisłym wykształceniu matematycznym, technicznym, fizycznym, chemicznym i biologicznym. Wszystkie nauki, które dadzą się realnie wykorzystać w praktyce są w cenie. Obecnie najbardziej pożądaną grupą zawodową na całym świecie są inżynierowie, którzy będą konstruować, tworzyć i rozwijać. Humaniście, głoszący swoje teorie, z których nie da się wyczarować żarówki, nadają się już tylko do dbałości o przekazywanie historii i wartości społecznych kolejnym pokoleniom. Fakt, są zawody, w których konieczne jest wykształcenie humanistyczne, takie jak dziennikarstwo, marketing czy reklama, jednak nie da się ukryć, że są to zawody zdecydowanie mniej opłacalne od pozostałych, mimo iż medialny świat stwarza na nie stały popyt.

W dzisiejszych czasach humaniści są na rynku pracy traktowani, jako tania siła robocza, zapełniająca drobne luki w sprawnie funkcjonującym, matematyczno-technicznym mechanizmie gospodarczym. Ludzie urodzenie z predyspozycjami do nauk ścisłych i genetycznie bardziej aktywną prawą półkulą mózgową, mają zdecydowanie większe szanse na sukces i życie w dostatku. Świat stwarza im niesamowite do tego możliwości, dlatego też w wielu krajach propagowana jest prospołeczna polityka zachęcająca młodych ludzi do studiowania na kierunkach ścisłych. Wielu spośród nich się na to decyduje pomimo świadomości, ze będą musieli uczyć się więcej i ciężej pracować od kolegów wybierających kierunki humanistyczne. Wszystkie kraje świata starają się kształcić swoje społeczeństwo w tym kierunku, i prześcigają się w wypuszczaniu na ogólnoświatowy rynek pracy specjalistów wykształconych najlepiej jak się da w kierunkach ścisłych i inżynieryjnych. Studia techniczne, to studia przyszłościowe. Studia humanistyczne, to przeżytek odchodzący do lamusa.

Studia zagraniczne. Czy aby na pewno konieczne?

Pomimo iż w Polsce mamy kilka wyśmienitych uniwersytetów, o wybitnie wysokim poziomie nauczania, wiele osób pragnie studiować na uczelniach za granicą, posiadających światową renomę i sławę, mimo iż niejednokrotnie kształcą one na zbliżonym do naszego poziomie. Nie od dziś bowiem, panuje przekonanie na światowych rynkach pracy, że inżynier z Polski, to świetnie wykształcony inżynier. Mimo to, ciągle cudze chwalimy a swego nie znamy. Można by sobie tłumaczyć ten trend, chęcią nauki języka obcego, ale przecież dziś, również polskie uczelnie oferują nauczanie, na przykład w języku angielskim, stwarzając możliwości kształcenia w naszym kraju nie tylko osobom z zagranicy, lecz także naszym rodakom, pragnącym zdobyć wiedze w języku innym od ojczystego, w myśl o perspektywach lepszej pracy w przyszłości. Nasze uczelnie takie jak Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński, może nigdy nie gościły w czołówce światowych rankingów uczelnianych, ale zawsze plasowały się na dość wysokich miejscach i nigdy nie pozostawały zupełnie nieznane w światowej opinii naukowej. Nie były anonimowe.

To my sami mamy jakiś dziwny kompleks niższości, który nie pozwala nam docenić a przede wszystkim, zauważyć możliwości, jakie stwarzają nam nasze rodzime placówki edukacyjne. Mało tego! Nie od dziś wiadomo, że w świecie, polska edukacja jest oceniana za wybitną i na wysokim poziomie nie tylko na etapie wyższym, uczelnianym, ale już na etapie edukacji podstawowej i średniej. Polskie szkoły charakteryzuje wysoki poziom nauczania, z czego słyniemy w wielu krajach, gdyż mało, który kraj wymaga tak wiele od swoich uczniów jak wymaga się w naszych szkołach. Kształcimy kompleksowo i od podstaw i nie mamy się, czego wstydzić. Raczej powinniśmy być z tego dumni. Dlatego nie jest konieczne edukowanie się za granicą i studia na University of Cambridge. Zagraniczny pracodawca przyjmie nas z otwartymi rękami nawet, jeśli będziemy posiadać polskie wykształcenie. Wystarczy tylko postawić na naukę języków.

Edukacja wczesnoszkolna.

Zeszłoroczny projekt Ministerstwa Edukacji „Sześciolatki do Szkół’ stworzył wiele kontrowersji i nieporozumień. Wcale się nie dziwię. Moja trzyletnia dziś Kasia, będzie zmuszona pójść do szkoły w wieku sześciu lat i bardzo tego żałuję. Nie chce odbierać jej i tak krótkiego dzieciństwa. Uważam, że przedszkole świetnie przygotowuje ją do szkoły nie zabierając jej jednocześnie możliwości zabawy, która przecież jest jej naturalną potrzebą. Zdecydowanie za wiele wymagamy od swoich dzieci. W trosce o ich dobro zapominamy o tym, że przede wszystkim potrzebują chwil beztroski i miłości. Przecież przed nimi wiele lat nauki. Podstawówka, gimnazjum (które wydłużyło edukację o jeden rok), szkoła średnia studia… Nasze dzieci mają naprawdę dużo czasu na zdobycie wykształcenia, dlatego zupełnie niepotrzebne jest odbieranie im kolejnego roku. Poza tym uważam, ze w wieku 6 lat dzieci nie są jeszcze gotowe do restrykcyjnego życia szkolnego, ten krótki rok, odgrywa ogromną rolę w przystosowaniu się dziecka i jego przygotowaniu do nauki w szkole, które gwarantuje przedszkole. Przedszkole nie jest w stanie spełniać tych funkcji w stu procentach, jeśli czas nauczania przedszkolnego zostaje skrócony. Umysł sześciolatka funkcjonuje zupełnie inaczej od umysłu siedmiolatka, a ten rok różnicy odgrywa ogromną rolę w jego rozwoju. Dziecko siedmioletnie jest gotowe na to by pójść do szkoły. Sześcioletnie, nie jest.

Pomijam oczywiście kwestie dzieci wybitnie uzdolnionych i szybciej rozwijających się, bo przecież takie też się rodzą i wówczas męczą się w przedszkolu wyprzedzając swoich rówieśników, ale ich rodzice zawsze mieli możliwość wcześniejszego posłania ich do szkoły i to był świetnie działający, nieprzekombinowany i sprawdzony system. Nie rozumiem, po co mamy go zmieniać. Nie widzę jakichś szczególnych korzyści, jakie mogłaby moja Kasia zyskać przez wcześniejsze pójście do szkoły, dostrzegam za to całą masę wiążących się z tym zagrożeń szczególnie w braku odnalezienia się w tłumie starszych uczniów dominujących szkolne korytarze.

Czy lingwistyka stosowana jest potrzebna?

Żyjemy w czasach, kiedy język rządzi się swoimi własnymi prawami, a właściwie prawami jego użytkowników. Każdy język pełen jest neologizmów, makaronizmów i ciągle ewoluuje, podlegając nieustannym przekształceniom. To, co wczoraj było uważane za powszechny błąd, dziś jest normą językową. Czy wobec takiej sytuacji, studia lingwistyki stosowanej mają jakikolwiek sens? Czy potrzebne jest nam nieustanne badanie zjawisk językowych ich uzasadnianie i rozwiązywanie problemów językowych, skoro SA one rozwiązywane przez użytkowników języka w sposób naturalnej akceptacji i przysposobienia? Jest to bardzo złożony problem, nad którym głowi się wielu specjalistów lingwistycznych. Bo przecież ciężko jest nauczać języka, jeśli nie ustali się jego norm i kształtu, a w dzisiejszych czasach ludzie łakną nauki języków obcych. Trzeba, więc stworzyć jakieś ramy, podstawy językowe do nauczania.

Ale co zrobić, kiedy język ciągle się zmienia, i jedne normy znikają, inne się pojawiają? Wydaje się, ze lingwiści stosowani są potrzebni, lecz po prostu mają nieco więcej pracy niż kiedyś, kiedy w językach świata panowała swego rodzaju monogamia i hermetyczność. Wszelkie obcojęzyczne naleciałości były niemile widziane a dbałość o poprawność językową była jedną z najważniejszych dziedzin edukacyjnych. Dziś to wszystko przewróciło się do góry nogami i lingwiści mają pełne ręce roboty, aby stworzyć szkielet nauczania językowego. Dlatego lingwistyka stosowana, jako nauka będzie nam zawsze potrzebna, a może teraz w czasach wielojęzyczności kulturowej okaże się właśnie niezastąpiona w okiełznaniu bałaganu językowego. Nie jest to proste zadanie, wymaga od lingwistów wzmożonej pracy, ale jest konieczne, jeżeli nie chcemy utonąć w potoku własnych słów i narazić się na niezrozumienie. Niestety, specjalistów z lingwistyki stosowanej zaczyna nam brakować. Jest coraz mniej osób, które pragną sobie zaprzątać tą nauką głowę, niesłusznie uważając ją za humanistyczny bubel i spychając na manowce świata edukacyjnego. Ta humanistyczna dziedzina jest nam niezbędna w komunikacji międzyludzkiej, bez której nie jesteśmy w stanie absolutnie nic osiągnąć.