Psychologia

Psychologia jest to nauka którą studenci bardzo często wybierają na studiach, ponieważ psychologowie zawsze będą potrzebni. Co to jest właściwie psychologia ?! Psychologia jest to nauka o zachowaniu człowieka względem innych osób lub względem społeczeństwa. Psychologia pozwala nam ukazać jakie odchylenia od społeczeństwa ma dany obywatel lub jeżeli coś niedobrego zdarzyło się w jego życiu, psycholog po zachowani i gestach potrafi rozpoznać czy coś takiego rzeczywiście miało miejsce.  Psychologia zajmuje się wieloma procesami jest to bardzo rozbudowana nauka. Pierwszym procesem może być na przykład proces poznawczy. Proces ten jest odpowiedzialny za to jak człowiek postrzega świat jak go definiuje, co mu się podoba w społeczeństwie a co niekoniecznie uważa za interesujące.  Zajmuje się również wyobraźnią człowieka. Ten proces psychologii możemy nazwać psychologią poznawczą. Kolejnym odgałęzieniem psychologii jest psychologia rozwoju człowieka. Bada ona zachowania człowieka w każdym etapie jego życia. Od wielu lat przyjmuje się że tych etapów jest aż dziesięć. Pierwszym etapem jest zapłodnienie.

Kolejnym etapem po urodzeniu już dziecka jest niemowlęctwo. Okres ten trwa do 1 roku życia dziecka. Dziecko jest wtedy narażone w dużym stopniu na niepożądane czynniki zewnętrzne. Następnym etapem jest wczesne dzieciństwo i przyjmuje się że trwa ono od 2 roku życia do 4 wtedy wówczas dziecko uczy się mówić chodzić i innych podstawowych czynności. Kolejny etap to średnie dzieciństwo w którym malec ma możliwość poznania kolegów na podwórku, lub zostaje wysłany do szkoły.  Następny okres to późny okres dzieciństwa. Definiujemy nim dzieci które są pomiędzy 7 a 12 rokiem życie, wtedy bowiem zaczynają się prawdziwe obowiązki ponieważ malec idzie do szkoły.  Po okresie późnego dzieciństwa przychodzi najbardziej burzliwy okres, mianowicie dojrzewanie, nastolatki są wtedy najmądrzejsze i nie da im się nic powiedzieć. Po okresie dojrzewania są jeszcze cztery etapy, a mianowicie: wczesna dorosłość, dorosłość, starość, śmierć.

Pedagogika

Pedagogiką jest nauka którą wszyscy znamy i niektórzy nie mają może najlepszych wspomnień jeżeli chodzi o tą nauk e. Z czym wiąże się pedagogika. Jest to nauka zajmująca się wychowaniem, nauką, przyswajaniem norm moralnych. Pedagogika jest bardzo powszechną nauką, ponieważ pedagogów w dzisiejszych czasach mamy bardzo dużo.  Nie da się ukryć że pedagogiką jest głównie nauką która przynależy do dzieci i młodzieży szkolnej. Dzieci i młodzież mają codziennie styczność z pedagogiką i pedagogami w szkole. Oni sami mogą najwięcej powiedzieć o tej nauce. Nauka ta to nic innego jak wychowanie dzieci na porządnych ludzi za sprawą nauki. Właśni taki cel obrali sobie pedagogowie. Pedagogika dzieli się na trzy etapy. Etapy te to: rodzina, przedszkole i szkoła. We wczesnym okresie życia dziecka, pedagogami powinni być rodzice, to oni powinni pokazywać dziecku świat i mówić co jest dobre a co złe. Oni powinni nauczyć moralnych prawd i wszystkich wartości swoje dziecko. Kolejny etap to przedszkole, w przedszkolu dziećmi również zajmują się pedagogowie  i to oni bowiem najlepiej wiedzą jak powinni zająć się dziećmi nad którymi sprawują opiekę.

W przedszkolu najczęściej możemy zauważyć że nasze dzieci bawią się w gry edukacyjne ze swoimi rówieśnikami. Ostatnia grupa pedagogów to ta którą zajmuje się dziećmi i młodzieżą szkolną. Mają oni zapewne nie lada wyzwanie, ponieważ jest to najtrudniejsza grupa młodych ludzi do opanowania, a mimo wszystko muszą sobie świetnie dać radę z wychowaniem ich w szkole jak i muszą ich czegoś nauczyć aby mieli wiedzę potrzebną im do późniejszego życia. Pedagog kształcący się na studiach zbiera informację o zawodzie psychologa i dzieli je na trzy podkategorie. Pierwsza z nich to gromadzenie wszelkiego rodzaju informacji o sposobach wychowawczych. Jakie są najlepsze i jakie

powinniśmy stosować.  Dwie kolejne mają związek z pogłębianiem wiedzy dotyczącej pedagogiki i sposobów nauczania. Jak widać pedagogika wcale nie jest tak łatwa jakby mogło nam się wydawać.

Filozofia

Filozofia nie należy do nauk łatwych. Jest to nauka na temat światopoglądów. Filozofowie zastanawiają się na sensem istnienia człowieka i świata. Filozofowie zajmują się również badaniem prawd moralnych. Istnieją nauki przynależące do filozofii ale noszące inną nazwę.  Pierwszą jest na przykład ontologia która zajmuje się badaniem istnienia człowieka  a także jego bytu. Ontologia zajmuje się wszystkim co jest związane z bytem człowieka na Ziemi.  Kolejna nauka to Epistemologia która zajmuje się poznaniem prawdy dotyczącej człowieka. Rzeczywistość  i prawda to dwa główne odgałęzienia którymi zajmuje się Epistemologia.  Kolejna nauka to Etyka zajmuje się ona bowiem badaniem wszelkich prawd moralnych i innych. Etyka jest jedną z ważniejszych nauk w życiu każdego człowieka ponieważ pokazuje ona jak dany człowiek powinien się zachowywać w każdej sytuacji i co powinien robić aby zachowywać się zgodnie ze wszystkimi moralnymi zwyczajami. Jak wiadomo to właśnie od filozofii wyodrębniły się dwie bardzo ważne dla nas dzisiaj dziedziny nauki. Mianowicie mowa tutaj o prawie i o medycynie.

Wstępnie przyjęło się iż miało to miejsce w średniowieczu ale do dzisiaj dokładnie nie wiadomo kiedy przemiana ta nastąpiła.  Wiele osób uważa że filozofii w ogóle nie ma a są i tacy którzy twierdzą że wszystkie obecne nauki wyodrębniły się z filozofii. Jak można przeczytać w większości źródeł Mikołaj Kopernik  swoje prace naukowe i doświadczenia robił jeszcze pod bacznym okiem filozofów, nikt by nie powiedział wtedy że robi to dla fizyki bądź matematyki. Wtedy właśnie główną nauką była filozofia i to pod jej „dyktando” wszystko się robiło. Z filozofii około wieku dziewiętnastego wyodrębniła się również psychologia i socjologia. Warto też jest zaznaczyć że filozofowie były to osoby wierzące. Rzadko kiedy można było znaleźć filozofa który jest niewierzący. Właśnie na początku istnienia filozofii była ona bardzo ściśle powiązana z teologią.  To właśnie filozofowie uważali Boga i człowieka jako największe wartości życia.

Edukacja seksualna

Edukacja seksualna w dzisiejszych czasach jest bardzo ważną dziedziną nauki ponieważ każdy człowiek powinien mieć choćby najmniejsze pojęcie o seksie. Edukacja seksualna na pewno powinna być realizowana w szkołach. Już dzisiaj często na ulicy słyszy się jak dzieci rozmawiają o seksie nie mając o nim najmniejszego pojęcia. Edukacja seksualna ma za zadanie nauczyć młodego człowiek wszystkiego co będzie mu potrzebne w dorosłym życiu które będzie związane z seksem. Często zdarza się tak że dzieci czy też nastolatki chętniej o seksie porozmawiają z osobą obcą niż z mamą czy tatą. Ponieważ przed osobą dorosła nie czują żadnego wstydu. Jednak przed rodzicami jakiś wstyd na pewno jest. Co ma za zadanie w ogóle edukacja seksualna?! Człowiek uczęszczający na takie zajęcia z całą pewnością będzie miał lekcje o anatomii człowieka, jakie są różnice między płcią żeńską i męską. Są to głównie zajęcia dla dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej. Ponieważ każde dziecko nawet te najmłodsze powinno mieć odpowiednią wiedzę na temat budowy ciała kobiety i mężczyzny.

Kolejnym aspektem którym zajmuje się wychowanie seksualne jest sprecyzowanie tego czym jest akt seksualny oraz jakie on ma znaczenie w sensie biologicznym. W tych zajęciach mogą uczestniczyć dzieci uczęszczające do gimnazjum, młodzież licealna jak i osoby dorosłe. Często zdarza się tak że nawet osoby dorosłe nie znają konkretnego znaczenia aktu seksualnego.  Zajęcia z wychowania seksualnego powinny także poruszać bardzo ważny temat a mianowicie temat płodności i antykoncepcji. Zajęcia głównie powinny być przeznaczone dla osób w wieku licealnym, ponieważ właśnie u nich odnotowuje się najwięcej niechcianych ciąż. Antykoncepcja to ważny temat i każdy nastolatek powinien się z nim zmierzyć. Jak również na takich zajęciach trzeba przedstawić konsekwencje niestosowania antykoncepcji czyli ciąże. Nastolatki także powinny wiedzieć jaki ma przebieg i jak się odbywa, aby mieć obraz konsekwencji swoich nieprzemyślanych działań, które nie są na pewno pożądane w młodym wieku.

Edukacja ekologiczna

Edukacja ekologiczna w dzisiejszych czasach to bardzo dobry pomysł. Mało który młody człowiek dba o naturę i stara się jej w jakiś chociaż najmniejszy sposób pomóc. Częściej widzimy obraz w którym nastolatki w żadnym stopniu nie dbają o środowisko niszcząc je . Niszczenie odbywa się w różny sposób, na przykład rozpalanie ogniska w niedozwolonym miejscu, wyrzucanie śmieci gdzie popadnie, chociaż są do tego specjalne kontenery. Wyrzucanie niedopałków i innych odpadów. Jak widać o środowisko można dbać nawet dzięki małym czynnością takim jak wyrzucanie do śmieci naszych odpadów. Czy też nie wchodzenia na miejsca gdzie jest to po prostu zabronione. Od kilku lat w większości szkół wprowadzono edukację ekologiczną. Nauczyciele i inżynierzy często pojawiają się w różnego rodzaju placówkach aby się doszkolić jeżeli chodzi o ochronę środowiska a jednocześnie aby móc później te informacje w dobry i przejrzysty sposób przekazać uczniom szkół. Oczywiście nie wszyscy wezmą sobie od razu rady swoich nauczycieli do serca, będzie  wiele takich osób które nawet nie zareagują na wiedzę jaką właśnie otrzymali. Edukacja ekologiczna odbywa się na wiele sposobów, aby dotrzeć do szerokiej gamy odbiorców. Często są rozdawane ulotki promujące ekologiczny tryb życia.

Oczywiście nie każdy ją weźmie i też nie każdy ją przeczyta. Jednak jedna na pięć osób zapewne zwróci na nią uwagę i coś jej zostanie w głowie, a może nawet zawarte tam informacje wcieli w życie. Kolejnym sposobem na propagowanie ekologii jest wprowadzenie takich zajęć w szkołach. Nauka dzieci i młodzieży to bardzo  ważny proces ponieważ to właśnie oni są przyszłością tego świata. Ostatnim chyba najprzyjemniejszym dla młodzieży sposobem na edukację ekologiczną są wyjazdy na zieloną szkołę. Zielona szkoła to nic innego jak połączenie zabawy i nauki o tym co jest dobre dla naszego środowiska. Nawet taka mała rzecz jak segregowanie odpowiednich śmieci do odpowiedniego pojemnika może mieć bardzo duże znaczenie dla naszego środowiska. Mały gest a od razu środowisku utrzymane w jakimś porządku, może warto spróbować.

Jakie studia wybrać?

Wybór studiów w dzisiejszych czasach to bardzo trudny i ryzykowny krok. Oczywiście trzeba się go podjąć aby zdobyć wyższe wykształcenie. Ale jakie studia najlepiej wybrać. Nie od dziś wiadomo że studia techniczne to studia z największą przyszłością. Studia techniczne gwarantują nam zdobycie pracy po ich zakończenia, jednak jest to niestety najtrudniejszy poziom kształcenia. Studenci muszą się nieźle „napocić” aby uzyskać dyplom technicznej uczelni wyższej. Do uczelni technicznych znajdujących się na najwyższym poziomie należy Politechnika. Od wielu lat nie ma ona sobie równych. Politechnika w Polsce jest bardzo powszechna i możemy ją znaleźć w kilku miastach na przykład we Wrocławiu, Warszawie czy Krakowie. Polibuda bo tak właśnie mówią na nią swoi studenci ma w swojej kadrze światowej sławy doktorów habilitowanych. Politechnika Wrocławska może się pochwalić świetnym matematykiem który obalił prawo Pitagorasa. Politechniki również posiadają zamiejscowe ośrodki dydaktyczne w których kształcą się młodzi ludzie.  Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny to ośrodek znajdujący się w mniejszym mieście koło kluczowego który również ma znaczną ilość mieszkańców. Właśnie początkowe lata nauki często odbywają się w zamiejscowym ośrodku dydaktycznym jednak student kończy naukę już na Uczelni podstawowej.

Politechnika oferuje swoim studentom bardzo szeroki zakres kierunków na jakie mogą się wybrać. Bardzo popularnym kierunkiem na Politechnice jest Budownictwo wodne i lądowe. Absolwenci po tym kierunku mogą starać się o pracę praktycznie wszędzie . Kierunek  ten otwiera absolwentom  drogę do międzynarodowej kariery. Jednak zdobycie tego tytułu nie jest proste. Studenta który obrał ten kierunek czeka wiele lat ciężkiej i męczącej pracy . Politechnika oferują również inne kierunki też bardzo częstą wybierane. Te kierunki to na przykład Inżynieria Środowiska bardzo lubiana przez Panie, czy też Mechanika i Budowa maszyn bardziej wybierana przez Panów. Politechnika nie jest łatwą szkołą a edukacja na niej jest męcząca jednak gwarantuje nam znakomitą przyszłość.