Książka współcześnie

Współczesne badania są alarmujące. Coraz mniej ludzi czyta książki. Trend ten szerzy się przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży uczącej się. Rezygnują oni nie tylko z czytania obowiązkowych szkolnych lektur, ale z czytania w ogóle. Swój czas wolą spędzić oglądając film w kinie czy telewizji lub korzystając z możliwości, jakie daje komputer i Internet. Wielu z nich nie docenia już wagi czytania książek, nie zna nawet najważniejszych klasyków literatury, tytułów najważniejszych dzieł polskich czy zagranicznych twórców. Młodzież nie rozumie, że czytanie dostarcza najważniejszej wiedzy i po prostu z niego rezygnuje. Dzieci i nastolatki swoją styczność z książką ograniczają do minimum, a jeśli jest taka możliwość, nawet do zera. Wynika to z faktu, że w Internecie można znaleźć opracowania właściwie wszystkich lektur, ich ekranizacje filmowe, streszczenia i szczegółowe analizy, co zdejmuje z ucznia przykry obowiązek przeczytania książki.  Nauczyciele bardzo często również nie zachęcają młodzieży do czytania, zadowalając się jedynie tą podstawową wiedzą, którą pupile wynieśli z Internetu. W efekcie, młode społeczeństwo, które nie interesuje się literaturą, nie rozumie jej, nie rozwija swoich horyzontów, ani pasji. Koncentruje się jedynie na wypełnieniu jak najszybciej szkolnego obowiązku i poświeceniu wolnego czasu na gry komputerowe, portale społecznościowe i zabawę. Najnowsze badania wskazują również, że dzieci, które nie czytają wystarczającej liczby książek wolniej przyswajają wiedz, a także słabiej rozumieją właśnie przeczytane i przetworzone informacje. Obejrzany film, przelotnie przekartkowany komiks , czy przejrzane najnowsze plotki w Internecie nie rozwijają języka, nie pobudzają wyobraźni, nie pełnią funkcji edukacyjnej, jaką posiada tylko i wyłącznie książka.  Należy pamiętać, że czytanie prawdziwiej książki, nie w formie e-booka, czy opracowania dzieła, rozwija nie tylko umysł dziecka, ale i lepiej pozwala zrozumieć mu otaczający świat i kształtuje jego kulturę.

Nauka przez całe życie

Edukacja jest najważniejszą rzeczą w życiu człowieka. Chyba wszyscy zgadzają się z faktem, że każdy człowiek powinien uczyć się przez całe życie. Ukończona szkoła i dyplom magistra nie znaczą, że nauka dobiegła końca. Ciągłe poszerzanie swoich horyzontów, gimnastykowanie swojego mózgu i zmuszanie go do pracy, jest bardzo ważne. Inwestowanie w siebie to najlepsze co może nas spotkać. Oczywiście jednak, nie jest jednak rzeczą łatwą znaleźć odrobinę wolnego czasu na dokształcanie się, gdy ciągle gonią terminy, praca nagli, a w domu czeka jeszcze cała masa sprzątania, gotowania i prasowania. Jednak każdy powinien starać poświęcić chociaż kilka minut dziennie na uspokojenie umysłu i pracę nad nim. Wystarczy kubek ulubionej kawy czy herbaty i dobra książka, krzyżówka, czy chociażby publicystyczno – naukowa praca, by pobudzić nasz układ nerwowy do działania. Poświęcenie się takim prostym czynnościom pozwala nam wytężyć mózg do pracy, a tym samym procentuje na starość – pozostaniemy wtedy bardziej witalni, będziemy mieć lepszą pamięć i koncentrację oraz zdolności kognicyjne.

W wolnej chwili, gdy dysponujemy nawet kilkoma godzinami wolnego czasu, idealnym pomysłem jest udanie się do teatru, opery lub na wystawę dzieł sztuki. Obcowanie z kulturą wyższą rozwija nasze uczucia, uczy tolerancji i szacunku dla siebie i innych, pozwala zrozumieć innych ludzi i ich kulturę. Tak spędzony czas na pewno będzie procentował na przyszłość, bo nie tylko my sami będziemy czuć się lepiej i bardziej światowo, ale i nasza wiedza pozwoli na prowadzenie ciekawych dyskusji w gronie przyjaciół. Być może poznamy nawet nowych znajomych.

Warto również korzystać z dobrodziejstw różnego rodzaju kursów  specjalistycznych szkoleń, które oferują nam szkoły, ośrodki kultury, czy nawet Internet.  Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, nieważne czy będzie to kurs szydełkowania, podstawy rachunkowości czy nauka języka japońskiego . Każdy wysiłek włożony w naukę czegoś nowego na pewno się opłaci i doda energii, by uczyć się dalej.

Powrót do szkoły

Wakacje dobiegły końca. Przyszedł wrzesień, miesiąc nielubiany przez wszystkich uczniów, czy to szkoły podstawowej, czy gimnazjalnej. Koniec z leniuchowaniem i słodką bezczynnością.  Wrócił okres odrabiania lekcji, codziennej powtórki zadanego materiału, przygotowywania się do klasówek i sprawdzianów i wstawania wczesnym rankiem. Dla wielu uczniów zderzenie z rzeczywistością może być bolesne, gdyż ciężko jest przestawić się z nic nierobienia na bycie ponownie uczniem. Żeby powrót do szkolnych obowiązków i codziennej edukacji nie był taki trudny, warto jest przestrzegać paru zasad, które ułatwią funkcjonowanie od poniedziałku do piątku.

Podstawową zasadą w życiu każdego ucznia jest zdrowy i długi sen. Nastolatek powinien spać nawet 8 – 10 godzin na dobę, żeby jego organizm zregenerował się i lepiej przyswajał wiedzę. W związku z tym przesiadywanie do późnych godzin nocnych na pewno nie jest dobrym pomysłem. Taki uczeń będzie miał rano problemy ze wstaniem, a później ze skupieniem i przyswajaniem materiału w szkole. Warto więc zwrócić uwagę, by dziecko nie kładło się do łóżka zbyt późno.

Inną kwestią mającą duże znaczenie w codziennej edukacji, jest komputer. Z jednej strony może być on pomocny przy odrabianiu prac domowych, z drugiej jednak może rozpraszać dziecko i przywoływać myśli o rozrywce, którą dawał mu przez cały okres wakacji. Dlatego najlepiej jest wyłączać urządzenie na czas nauki.  Pozwoli to uzyskać odpowiedni poziom skupienia i lepsze efekty w opanowywaniu zadanego materiału. Jeżeli korzystanie z Internetu jest potrzebne ze względu na trudność zadań, warto sprawdzać, czy dziecko rzeczywiście korzysta z komputera do nauki, czy może jednak do zabawy.

Istotne znaczenia ma również dieta dziecka. Powinna być pożywna i zbilansowana, czyli bogata zarówno w witaminy i wapń, jak i białko. Rodzice powinni pamiętać o niezdrowych nawykach żywieniowych, jakie mogły się rozwinąć u dzieci w okresie wakacji. Należy wykluczyć z jadłospisu ucznia produkty typu fast-food, chipsy, chrupki, czy różnego rodzaju słodycze.

Maluch idzie do szkoły

Początek szkolnej edukacji w życiu malucha to poważna sprawa. Nie tylko rodzic czuje się zestresowany. To przede wszystkim świeżo upieczony uczeń wkracza w nowe środowisko. Ważne jest, by zarówno matka jak i ojciec wspierali swoją pociechę w tym pięknym momencie dzieciństwa, jakim jest początek edukacji w szkole podstawowej. Można dodać dziecku otuchy opowiadając swoje wspomnienia z pierwszego dnia w szkole, wrażenia po poznaniu pani wychowawczyni, nowych kolegów i koleżanek, ciekawą. Dziecko zaciekawione ciekawą szkolną historią swojego rodzica, same chętnie będzie chciało jak najszybciej znaleźć się w klasie pełnej nowych twarzy.

Istotne jest również, by dać dziecku możliwość samodzielnego wyboru przedmiotów potrzebnych do nauki. Czy tornister, zeszyty, czy kredki, niech dziecko ma świadomość, że są przeznaczone dla niego, więc ma wpływ, jak mają wyglądać. Zadowolony z nowych nabytków uczeń będzie chciał jak najszybciej zacząć naukę, by wypróbować i pochwalić się nowym piórnikiem czy kolorowymi długopisami. Być może dzięki temu zyska przyjaźń innego dziecka, które zaciekawione kolorowym zeszytem z rysunkiem kotka, będzie chciało poznać nowego kolegę, czy koleżankę.

Na koniec najważniejsze – dokładnie wysłuchaj swojego dziecka po pierwszym i kolejnym dniu w szkole. Na pewno będzie pełen emocji i rozentuzjazmowany będzie opowiadał o cudownej pani wychowawczyni, nowym koledze z ławki i pierwszym słoneczku, które dostał w zeszycie za prawidłowo odrobioną pracę domową. Maluchom niewiele potrzeba jest do szczęścia. Ważne by czuł wsparcie rodziców i wiedział, że po szkole czekają na niego mama i tata, którzy chętnie wysłuchają, jak świetnie radzi sobie w nowym, szkolnym świecie.

Dbając o zaczynającą się edukację malucha, można go również zapisać na jakieś ciekawe pozaszkolne zajęcia. Rytmika i zajęcia taneczne pomogą utrzymać ucznia w dobrej formie fizycznej, nauka języka obcego doda odwagi nieśmiałemu maluchowi, a zajęcia muzyczne rozwiną słuch. Zastanówcie się, co najbardziej pasuje do waszego dziecka.

Edukacja przez Internet

Współcześnie, zdobywanie wiedzy staje się coraz łatwiejsze. Z dnia na dzień nowe technologie pozwalają nam nie tylko na efektywniejszą naukę, ale również na dużo szybsze znajdowanie niezbędnych w edukacji źródeł wiedzy. Obecnie, coraz mniej osób spędza czas w bibliotekach czy w wypożyczalniach. Minęły czasy, gdy uczeń nie przeczytał lektury, bo nie była dostępna w księgarni, a w bibliotece były tylko trzy kopie i to już wypożyczone. Wertowanie opasłych tomisk, przeszukiwanie różnorakich książek, porównywanie znalezionych partii materiału, czy robienie na ich podstawie notatek – wszystko to powoli przechodzi do lamusa. Internet staje się kopalnią informacji, w której można znaleźć wszystko. Wystarczy tylko umieć szukać. Coraz mniej osób korzysta ze standardowych słowników języków obcych, encyklopedii, czy podręczników do nauki. Zasoby Internetu są tak duże, że możemy w nich znaleźć odpowiedzi na większość naszych pytań, na dodatek bez potrzeby kupowania książek, czy nawet wychodzenia z domu. W Internecie tworzone są wirtualne encyklopedie, słowniki, translatory różnorakich języków, z których można korzystać za darmo i bez ograniczeń.  Jeśli ktoś ma ochotę może nawet ściągnąć odpowiedni program i korzystać z niego na swoim komputerze już bez potrzeby łączenia się z siecią globalną.

Wydawnictwa idąc z duchem czasu również dodająco swoich książek ich wirtualne wersje na dołączonej płycie CD. Większość słowników przestaje być wydawana w formie książkowej, zamiast tego sprzedawane są płyty CD. Odrabianie prac domowych, nauka do szkolnych sprawdzianów, czy egzaminów na studiach nigdy nie były prostsze. Jest to na tyle proste, że większość studentów nie robi już notatek w zeszytach, czy brulionach, tylko zapisuje je w pamięci laptopa. Jest to dużo bardziej funkcjonalne. W polskich szkołach funkcjonują już elektroniczne dzienniki. Być może, już niedługo, wzorem studentów, każdy uczeń będzie przychodził do szkoły z mini komputerem i w nim zapisywał materiały dyktowane na lekcji.

Za studia można zapłacić na raty

Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem przygotowuje wiele opcji, aby zapewnić wszelkie wygody studentom. Jedną z takich opcji są dogodne formy płatności- raty. Dzięki temu każdy student będzie mógł rozłożyć koszty za studia na wiele części, które z pewnością dla wielu będą wielkim ułatwieniem. Większość osób bowiem podejmuje pracę, jednocześnie studiując. Nie każdy potrafiłby zapłacić całość kosztów w jednej racie. Pracownicy naszej uczelni są pod tym względem niezwykle wyrozumiali, dlatego też wprowadzili dogodne formy płatności- raty. Jest to duży atut, gdyż dzięki temu z pewnością większa ilość zainteresowanych zdobędzie się na podjęcie studiów właśnie na tej uczelni. Jest to tylko nieliczne, jednak niezwykle ważne z wszelkich dostępnych dla studentów udogodnień. Warto tutaj także zaliczyć zapisy, prowadzone także przez internet, a także obecność wirtualnego doradcy, który rozwieje wszelkie wątpliwości i odpowie na wiele nurtujących pytań. Dogodne formy płatności- raty pozwalają poniekąd wielu ludziom podejmowanie studiów, jednorazowa opłata mogłaby bowiem przerastać możliwości sporej grupy zainteresowanych. Jednak pracownicy uczelni bardzo cenią sobie komfort studentów i starają się iść im na rękę.

Obecnie poruszanie się po stronie Wyższej Szkoły Zarządzania personelem jest bardzo proste. Wiąże się to przede wszystkim z obecnością wirtualnego doradcy, który udzieli wielu cennych wskazówek dotyczących całej masy interesujących nas informacji związanych ze studiami. Można przy tym uzyskać chociażby pomoc przy zapisach. Obecnie można tego dokonać osobiście, a także za pomocą internetu. Taka opcja jak możliwość wirtualnych zapisów jest niezbędna. Wiąże się to przede wszystkim z tym, iż na naszej uczelni mogą studiować także osoby poprzez internet. Jest to opcja szczególnie polecana osobom, które z określonych przyczyn nie mogą pojawiać się na zajęciach w siedzibie uczelni. Taki tok nauki wybierają przede wszystkim osoby, które mają problemy ze zdrowiem, a także takie, które mieszkają za granicą, ale chcą podejmować studiowanie na polskiej uczelni. Dla każdego znajdzie się pomoc przy zapisach, dzięki czemu wszelkie wątpliwości i trudności zostaną bardzo szybko zniwelowane. Staramy się bowiem, aby korzystanie z naszej strony, a także wszelkie procedury przebiegały bezproblemowo. Dlatego też nasza strona jest zorganizowana w sposób bardzo przejrzysty, zresztą zawsze pomoc przy zapisach można uzyskać dzięki obecności wirtualnego doradcy.